Рада ухвалила закон про олігархів – коли запрацює та що означає

Автор: Марія Супрун
14:23 23.09.2021

Сьогодні, 23 вересня, Верховна Рада на засіданні підтримала у другому читанні так званий законопроєкт про деолігархізацію. За нього віддали свої голоси 279 народних депутатів.

Рада ухвалила закон про олігархів – коли запрацює та що означає

Проти цього проєкту закону (№5599) проголосували 54 депутат, а 27 — утрималися.

Депутати підтримали розгляд закону про олігархів за скороченою процедурою, що дозволило розглянути всього лиш 13 правок (загалом їх було подано понад 1 270).

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Його введуть у дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. Діятиме він 10 років.

Додамо, що  після набуття чинності закону олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб’єкта господарювання, який займає монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних громадян осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більш як 83 мільйони доларів).

Згідно із документом, рішення про визнання особи олігархом приймається Радою національної безпеки і оборони на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ чи Антимонопольного комітету. Водночас, вони мають аргументувати, чому вони відносять особу до олігархів, і розглядати заперечення самих олігархів.

На олігархів планують накладати такі обмеження:

  • заборона робити внески на підтримку політичних партій;
  • купувати об’єкти великої приватизації;
  • фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами та гаслами.

Олігархи також повинні подавати декларацію, як це роблять чиновники. 

Вимогою до реєстру олігархів буде внесення інформації про юридичних осіб, бенефіціаром яких є олігарх, і про осіб і партії, на політичну діяльність яких олігарх давав гроші. Контактом з олігархом є навіть телефонна розмова.

Зазначимо, що документ, ухвалений у першому читанні, спікер спрямував до Венеціанської комісії на експертизу. 22 вересня він заявив, що залежно від висновків експертів Ради Європи, закон можуть переглянути. Висновок Венеціанської комісії має надійти у грудні.

Як повідомлялося, українців змусили платити непосильну комуналку, коли наближені до Зеленського олігархи закупили газ і електроенергію по занижених цінах.

Великий Київ у Google News

підписатися