Про це пише DW з посиланням на думку юриста Станіслава Бориса.
Адвокат Станіслав Борис, який з 24 лютого консультує громадян щодо юридичних аспектів мобілізації, зауважує, що в законодавстві не передбачено конкретного місця вручення повістки, тобто вручати її на вулиці, в супермаркеті чи на блокпосту – законно.
“Правильним би було чисто юридично, щоб повістка була виписана в комплектувальному центрі на конкретну людину і безпосередньо їй вручена. Але не можна сказати, що це порушення, яке дозволяє людині не прийти до військкомату”, – відзначає юрист.
За словами адвоката, Закон вимагає, аби в документі було зазначено, куди, коли і навіщо людина має з’явитися.
Також юрист наголошує, що вручати повістки мають право співробітники військкоматів, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств і установ, тоді як поліція чи представники тероборони самі цього робити не можуть.
“Якщо повістка вручена неуповноваженою особою чи містить не всі необхідні реквізити, аргументи з цього приводу можна надавати в суді в разі притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності”, – додає адвокат.
За неявку у військкомат для проходження лікарської комісії передбачений штраф до 3400 гривень. Якщо ж військовозобов’язаний визнаний придатним, але ухиляється від служби, то це вже тягне за собою кримінальну відповідальність, можливе покарання – від трьох до п’яти років позбавлення волі.
Варто зауважити, скандальний документ про надання військовозобов’язаним дозволів на переміщення відправили на доопрацювання. Головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний підтвердив, що призовники та військовозобов’язані, які планують виїзд за межі своїх районів та областей, у воєнний час мають брати дозволи у територіальних центрах комплектування.
Пізніше представник ГУ персоналу Генштабу ЗС України Олександр Хлись зазначив, що для виїзду за межі областей військовозобов’язані мають отримати дозвіл у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; в межах області, столиці та району цього робити не потрібно.