Такі дані оприлюднила пресслужба ГУ Держпродспоживслужби у Київській області, посилаючись багаторічні обстеження.
Поширення та розвиток хвороб значною мірою залежать від стійкості сорту, погодних умов, системи агротехнічних заходів.
«Хвороби цукрових буряків є досить вагомим чинником зниження їхньої врожайності та цукристості. Задля зменшення шкідливості хвороб потрібно дотримуватись заходів, що обмежують їхній розвиток. Це насамперед знищення осередків інфекції, дотримання рекомендованих систем сівозміни та обробітку ґрунту», – цитує заяву відомства сайт AgroTimes.
Читайте також: Україні загрожує критичне зниження врожайності через зміну клімату
У період вегетації – це своєчасне розпушення міжрядь, боротьба з бур’янами та підживлення рослин добривами, що сприяють підвищенню їхньої стійкості проти хвороб, зазначають аграрії. Ефективним чинником контролю захворювань цукрових буряків у період вегетації є використання фунгіцидів. Дуже важливо використовувати фунгіциди завчасно – для профілактики хвороб.
Сигналом для обробки фунгіцидами слугує поява захворювання. На практиці першу обробку зазвичай проводять на початку або в середині липня. Повторну – через два-три тижні після першої, коли спостерігається помітне поширення найнебезпечніших хвороб. У деяких випадках, коли ступінь ураження рослин дуже високий, застосовують і третє обприскування.
Читайте також: На Київщині аграрії посадять вдвічі менше картоплі