Пошук орендаря Житнього ринку: ремонт, розкрадання чи створення технологічного хабу для продавців свіжини та городини?

Автор: Оксана Тупальська
09:11 22.03

У Києві вкотре оголосили про намір здати новим орендарям Житній ринок на Подолі. Про необхідність реставрації привабливої історичної будівлі та перезавантаження роботи ярмарку повідомляли ще влітку 2021 року. Тоді знайшли тимчасового господаря, проте велика війна внесла свої корективи. Тепер шукають, хто б ще зголосився взятися за перебудову.

Пошук орендаря Житнього ринку: ремонт, розкрадання чи створення технологічного хабу для продавців свіжини та городини? Фото: Фото: Радіо Свобода Україна
Світлодіодне освітлення

Екстрений аукціон, що наполохав громадськість

19 березня на сайті Національної електронної біржі раптово з’явилося оголошення про аукціон, за результатами якого здається в оренду на 15 років Житній ринок.

Вказано, що впродовж шести місяців з моменту укладання договору, орендар має провести капітальний ремонт або здійснити реконструкцію критого ринку, включно з дахом, інженерними мережами й комунікаціями. Початкова ціна оренди будівлі площею понад 11 тисяч квадратних метрів –  2,5 мільйона гривень.

Проблема лише в тім, що торги мали відбутися 25 березня, тому кандидати за 5 днів мають невідкладно приготувати усі документи. Така квапливість викликала спротив громадськості і вже 21 березня мер Віталій Кличко повідомив, що торги відкладаються і термін подачі заявок складе 25 днів.

Закликають зробити з базару сучасний хаб з реалізації продуктів городини

«Міські ринки – центри життя району. Навколо них це життя створюється і вирує. Це може бути найкраще, що станеться з Подолом за останні 30 років або ж ще одна lost opportunity», – сказала Вікторія Тітова, яка брала участь у створенні проектів перебудови території ВДНГ.

Вона показала власне фото з зеленого торгівельного раю з фудкортом в Вільнюсі та додала, що Житній має великий потенціал. Тільки треба знайти порядного орендаря.

Мовляв, якщо зробити Житній ринок крутим і сучасним, зберегти архітектуру, грамотно продумати функціонал і створити якісний паблік спейс навколо, то він стане:

  • економічним драйвером: розвиток локальної економіки, місцевих фермерів і крафт фуд;
  • соціальним хабом: що може бути краще, ніж сходити на базар за свіжими фруктами, квітами й зустріти там всіх своїх знайомих?
  • культовим культурним місцем: фестивалі, заходи, концерти, лекції
  • каталізатором росту: на відміну від торгових центрів, які засмоктують; весь людський трафік в себе і створюють навколо мертві зони, ринок навпаки — активує підприємців навколо себе.

У відповідь отримала жорстку критику від киян, які кажуть: відчепіться від базару, залиште в спокої архітектурну перлину міста.

Базар вже вимили та пофарбували

Публічною особою, яка просувала акцію прибирання на території Житнього ринку в травні минулого року був Євген Клопотенко. Він виступав перед відвідувачами, а також звітував про хід великої толоки, проведеної волонтерами.

Нині ж, після оголошення аукціону Клопотенко виступив у національному телемарафоні на усю країну з заявою, що на базарі вже є орендар, який взяв частину торгівельних площ. Тому, на думку Клопотенка, пошук нових орендарів справа зайва. А ще кулінарний блогер та громадський активіст за сумісництвом повідомив, що йому особисто телефонував Віталій Кличко та питав, що той думає про долю Житнього ринку.  

Між іншим, восени минулого року Євген Клопотенко проводив громадські обговорення, де було визначено, що ж мають продавати на Житньому ринку. Ось перелік рішень з унікальної для міста публічної дискусії:

  1. Ринок має лишатися ринком. З фермерськими продуктами. А також мати локації (фудкорт/фудмаркет) щоб поїсти локальної їжі.
  2. Треба врегулювати стихійну торгівлю навколо ринку. (не прибирати її, бо це вже особливість локації)
  3. Житній має а) закривати потреби подолян; б) бути туристичною локацією.
  4. Важливо зберегти при реставрації історичне панно «Від варяг у греки». А що варто додати: інклюзивність приміщення, дитячу та освітню зони.
  5. Окремо прописали важливі пункти: врегулювати питання з поточним інвестором Житнього. Має бути пояснена і чітко сформульована його роль. Також призначити наглядову раду, яка буде слідкувати за виконанням всіх планів.

Чому провалилась ідея перебудови Житнього ринку з фудкортом та пивним пабом

У липні 2021 року було ухвалено рішення столичної влади передати в оренду комунальне майно Житнього ринку. За умови, що представник бізнесу на першому поверсі залишить традиційний продуктовий ринок. Після цього було проведено аукціон.

У квітні 2022 року орендарем ринку стала компанія «Танджерін», пов’язана з Tarantino Family. Власником останньої став підприємець Флоріан Болен, який придбав компанію. 

Однак згодом стало відомо, що Болен не лише не почав капремонт, але й не платив вчасно орендну плату.

Історія створення Житнього ринку сягає часів Київської Русі. Він був одним із головних торговельних центрів і заходили сюди закордонні купці – бо знаходився близько до Дніпра та гавані. У квітні 1919 року Житній ринок став одним із ключових центрів Куренівського повстання проти більшовиків у Києві. Сучасна будівля на Житньоторзькій площі з’явилася у 1980 році. Через 2 роки з нагоди вигаданого радянською владою святкування 1500-річчя Київської Русі на фасаді Житнього ринку з’явилося металеве панно «Із варяг у греки» художника Анатолія Домнича.

Читайте також: Київ від початків: За часів Київської Русі місто було центром торговельних шляхів та зростало з податків від перемоги

Читайте також: Київ від початків: За часів Володимира Великого в столиці було 400 церков, а тонку емаль та кольчуги продавали в Європу

Великий Київ у Google News

підписатися