Понад 60 000 українців під час війни виїхали до США. Що їх там чекає

Автор: Леся Москаленко
09:45 01.05.2022

З початку повномасштабної агресії рф чимало українців подалися до Сполучених Штатів Америки. Спочатку їхали ті, хто мають візи, а також – родичів або друзів у Штатах. А згодом, коли для українців відкрилася можливість потрапити до США через південні кордони, у американських новинах все частіше почали з’являтися сюжети про черги на мексиканських кордонах. Сотні українців іноді по кілька діб чекали на отримання гуманітарного паролю, який дає право перетнути кордон і потрапити до Сполучених штатів.

Понад 60 000 українців під час війни виїхали до США. Що їх там чекає
Світлодіодне освітлення

Минуло кілька тижнів, підключилися волонтери, і українців, що прибували до кордону, вже зустрічали інформаційні дошки, консультанти, автобуси, наметові містечка та волонтери із їжею та всілякою допомогою.

У березні президент США Джо Байден повідомив, що країна готова прийняти до 100 тисяч громадян України. Потрапити до Штатів могли українці із гостьовими, туристичними чи іншими візами, та здавалося, що найбільший потік був через кордон з Мексикою.

Також на початку березня Міністерство внутрішньої безпеки США оголосило, що надаватиме українцям статус тимчасового захисту -Temporary Protected Status. Це означає, що ті українці, які перебували у США станом на 11 квітня та раніше, можуть залишитися у країні навіть після завершення терміну дії їхньої візи чи дозволу на роботу. Проте, лише з 19 квітня стало можливим подання документів на TPS. Статус надається на 18 місяців і може бути продовжений.

А нещодавно Байден оголосив про початок нової програми «Єднаймося для України» (Uniting for Ukraine), розробленої спеціально для жителів України, які були переміщені унаслідок воєнних дій.  

Також він повідомив, що із 25 квітня перехід через кордон із Мексикою для українських біженців буде закрито. Кілька останніх днів перед закриттям кордону кількість українців у чергах на гумпароль зросла в рази. Всі, хто планували потрапити до Штатів пішки через кордони, намагалися встигнути.

Як писав “Великий Київ” раніше, за словами волонтерів організації Coordination Council for Refugees (CCFR), які допомагають українцям на переході у Тіхуані (Мексика) приблизно 30% українців їдуть «в нікуди», не маючи у Штатах ані родичів ані друзів і помилково вважаючи, що держава автоматично надаватиме їм усіляку підтримку.  За словами волонтерів, усього через Тіхуану  станом на 17 квітня до США потрапили 13000 українців.

Загальна ж кількість українців, які за увесь час перейшли до США через південні кордони – понад 60 000. Цілком ймовірно, що 100 000 українців, прийом яких анонсував Джо Байден, вже заїхали до Штатів. Скільки українців (у тому числі, нелегально) перебували у США без будь-якого статусу станом на початок вторгнення, точних даних немає.

Для того, аби поїхати до Штатів за програмою «Єднаймося для України» потрібно довести, що станом на 11 лютого ви перебували в Україні. Необхідною умовою отримання захисту у США за цією програмою є наявність гаранта, іншими словами – спонсора, який підпише необхідні документи, надасть підтвердження своїх доходів, заповнить спеціальні форми, пройде необхідні перевірки, та подасть заявку через онлайн-портал myUSCIS.

Всі програми в США, які зараз відкриті для українців, дають можливість отримати дозвіл на роботу. Це можуть зробити як українці, які подають документи на TPS, так і власники гуманітарного паролю.

Читайте також: Цифра дня. Скільки квартир потрібно, щоб забезпечити житлом внутрішніх переселенців

Значна частина українців, які заїхали до Штатів під час війни, знають, куди і до кого вони їдуть. Деякі родини одразу після переходу кордону вирушають до родичів чи друзів. Розчарування чекає на тих, хто спонтанно прийняв рішення їхати до США, сподіваючись отримати тут таку ж підтримку від держави, яка є зараз для українців у Європі. Але тут ви не отримаєте ані фінансової підтримки від держави, ані безкоштовної медичної страховки, ані житла. Ваше облаштування ляже на плечі небайдужих громадян та волонтерських організацій.

Більш того, за подання на статус тимчасового захисту та дозвіл на роботу доведеться заплатити державне мито понад 500 доларів за одну особу.

«Це, можливо, прозвучить несподівано, але такі вже американські реалії, соціальної допомоги від держави тут практично немає» – розповіла ВК Ірина Мазур, імміграційний адвокат та почесний консул Консульства України у Філадельфії. Пані Ірина постійно розміщає на своїх ресурсах роз’яснення для українців, які перебувають у США.

«Окремі штати можуть приймати рішення про ту чи іншу допомогу українцям, займаються цим і благодійні організації, однак, треба сподіватися на себе і власні сили, – каже пані Ірина. – Кожен, хто вирішив перетнути океан і подолав такий довгий шлях, вочевидь, вивчав інформацію і має знати, що на відміну від країн Європи чи Канади, Штати не надають соціального забезпечення українцям. Ті, хто не мають можливості оплатити податки при заповненні документів, можуть заповнити спеціальну форму на звільнення від оплати, однак, немає гарантії, що результат буде позитивним, адже імміграційна служба якраз фінансується із таких митних зборів», – пояснює співрозмовниця видання.

Читайте також: Деякі переселенці з травня перестануть отримувати виплати від держави

Ірина Мазур також зауважила, що нова програма «Єднаймося для України» дозволяє українцям, які знайшли спонсора в США, приїхати без спеціальної еміграційної чи нееміграційної візи. Ця спеціальна програма створена буквально за кілька місяців спеціально для українців і у цьому заслуга, зокрема, нашого посольства у Вашингтоні. Процес ще недосконалий, але програма постійно допрацьовується і вдосконалюється. Будь-які імміграційні ініціативи завжди потребують багато часу.

Усіх, українців, які нині шукають захисту у США цікавить питання, як довго буде тривати розгляд їхніх справ і коли ж вони зможуть отримати свій статус та дозвіл на роботу. За словами Ірини Мазур зараз дати точну відповідь на це запитання не може ніхто. Іноді чекати рішення своєї справи доводиться пів року або і довше. Існує ймовірність, що для українців зроблять прискорену процедуру розгляду справ.

Читайте також: Тисячі українських біженців намагаються пішки потрапити до США через мексиканський кордон

Нагадаємо, унаслідок російського вторгнення, 5 468 629 українців були змушені виїхати за кордон. Такі дані станом на 29 квітня наводить Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ). Водночас, 1 289 500 українців з 28 лютого повернулися додому з-за кордону.

Також багато хто залишився в рідній країні, але виїхав у безпечніші регіони. Зокрема, Київ вже прихистив понад 26 тисяч переселенців, Київщина – 104 тисячі. Реєстрація внутрішньо переміщених осіб відбувалася до 30 квітня. Переселенці зможуть отримати щомісячно 2200 грн на кожного члена родини. Крім цього, українські сім’ї можуть отримати грошову допомогу в 33 000 гривень – як оформити.

Великий Київ у Google News

підписатися