«Погрожували перетворити усіх на м’ясо»: розповідь працівника ЧАЕС, який працював 24 дні під прицілом орків

Автор: Любава Лисичкіна
17:09 26.03.2022

Як відомо, російські війська захопили Чорнобильську АЕС у перший день повномасштабної війни, 24 лютого. Тоді близько 300 людей, персонал і військові, які на той момент перебували на станції, стали заручниками окупантів і роботи.

«Погрожували перетворити усіх на м’ясо»: розповідь працівника ЧАЕС, який працював 24 дні під прицілом орків
Світлодіодне освітлення

Як ідеться у матеріалі Тhe Village, співробітники атомної електростанції провели на роботі понад 24 дні, перш ніж вдалося організувати ротацію. Сотня працівників зрештою змогла повернутися додому – їм на заміну вирушили 46 добровольців.

Розповідь  одного із працівників ЧАЕС, який повернувся із захопленої станції, вражає.

За словами чоловіка,  після обіду  25 лютого  колона танків приїхала до ЧАЕС з боку Прип’яті, підійшла до одного з корпусів на території ЧАЕС і направила дула на будівлю. Росіяни погрожували «перетворити усіх на м’ясо». І це при тому, що на території атомного об’єкту не можна вести бойові дії. Командир нацгвардійців наказав скласти зброю.

“Нашим військовим влаштували казарму в адміністративно-побутовому корпусі, вдень їх збирали в актовій залі, щоб контролювати. По деяких поверхах пересування обмежили – там окупанти розмістили свій особовий склад. Із кожним днем вони збільшували чисельність. Персонал знову відправили на робочі місця”, – говорить співрозмовник.

Коли ми їм говорили, що тут навколо радіація, вони робили великі очі, шарахалися. Дозиметрів у них із собою не було. 

“Спочатку я пробував з ними спілкуватися, тому що хотів зрозуміти, як люди у здоровому глузді могли розв’язати цю війну. Але виявилося, що вони просто зомбовані. Вони дійсно вважали, що несли нам мир і визволення”, – розповів працівник ЧАЕС.

За словами очевидця, де працювали, там і спали, на підлозі на тілогрійках. Із засобів комунікації  залишилося радіо, тож українці постійно слухали, що відбувається в Україні. Мобільного зв’язку та інтернету не було.

Годувати потрібно було близько трьох сотень людей, а на станції була лише одна кухарка. І в якийсь момент вона була настільки виснажена, що довелося ставити їй крапельницю. Тоді вирішили, що частина людей, яка могла не повертатися на свої робочі місця, буде їй допомагати.

“Пізніше окупанти привезли на станцію своїх спеціалістів із «Росатома». Коли я побачив їх, цивільних, вирішив поцікавитися, чи вони дійсно спеціалісти-атомники. Ці вже справді розуміли, де вони перебувають і наскільки серйозний наш об’єкт. Вони знали, що тут зберігається відпрацьоване ядерне паливо, але також були зомбовані”, – розповів співробітник ЧАЕС.

Колегам, які приїхали   міняти виснажених співробітників ЧАЕС  треба віддати належне, адже вони дуже мало знали про те, в яких умовах їм доведеться працювати. Попри це, вони поїхали, зголосилися домогти тим людям, які нарешті могли звідти виїхати. Це героїчний вчинок,   вважає співбесідник.

Водночас у новій зміні немає медперсоналу, цього разу медики просто відмовилися їхати в окупацію. 

“Наш провідний інженер і ще понад десяток людей залишилися на станції, бо нікому їх замінити. Коли знову вдасться організувати ротацію – велике питання, адже нові шляхи сполучення з ЧАЕС не з’явилися”, – додав чоловік.

До слова, на Київщині орки з важкої артилерії обстріляли будинки, постраждала дитина.

Великий Київ у Google News

підписатися