Іпотека на житло в 10 ЖК Києва замість зруйнованого росіянами: у 2024 році будуть кредити за єОселя, але ризики вагомі

Автор: Оксана Тупальська
15:48 28.12.2023

Жителям деокупованих територій та тим, що втратили домівки через обстріли у 2024 році, в 7-ми банках планують видавати іпотечні кредити за програмою єОселя. Однак є вагома пересторога: новобудова, у яку вкладуть гроші в столиці, в умовах війни мусить добудуватися і не замерзнути.

Іпотека на житло в 10 ЖК Києва замість зруйнованого росіянами: у 2024 році будуть кредити за єОселя, але ризики вагомі

Під кінець 2023 року банки, які почали співпрацювати в ході реалізації програми єОселя, разом видавали по 800-900 кредитів на місяць. Як повідомила Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління Глобус Банку (який видає такі кредити), кількість іпотечних договорів значно зросла, бо ще в червні 2023 року вдалося видати більше 490 іпотек – майже вдвічі менше.

“Головна засторога, що стримує девелоперів від участі в пільговій іпотеці, криється в тому, що в умовах війни первинний ринок житла є більш хитким та дуже вразливим до поточних обставин. Наприклад, ризики, пов’язані з можливими атаками на об’єкти критичної інфраструктури, економічною ситуацією в країні, яка з певними обмовками тримається на міжнародній допомозі. Звідси й низький та досить “мінливий” попит, особливо в об’єктах на початкових етапах будівництва», – розповіла Дмітрієва.

Вона додала, що фінансування програми на 2024 рік розраховане на 12 тис. кредитів в усій країні. Тобто щомісяця планують підписувати в середньому 1000 іпотечних договорів з охочими придбати житло за державною програмою та забудовниками з різних регіонів.

Станом на зараз, за час реалізації програми, в готових новобудовах було видано понад 1500 іпотек та 60 іпотек в об’єктах на етапі будівництва.

У наступному році представниця банку вважає доцільним з боку держави розширити пул банків, які працюють за програмою кредитування єОселя та розширення можливостей – аби купувати житло можна було у таунхаусах та приватних садибах.

Іпотечні кредити людям, що втратили житло через війну за програмою єОселя видають:

  • Ощадбанк,
  • ПриватБанк,
  • Глобус Банк,
  • Укргазбанк,
  • Sky Bank,
  • Укрексімбанк.

У Києві за проектом єОселя працюють:

  • Sky Bank та БК «Інтеграл-Буд», що зводить квартири в ЖК «Голосіївський», ЖК «Нивки-Парк», ЖК «Причал 8», БК «Укрпроммедторг» (ЖК «Family@Friends»).
  • Ощадбанк та ТОВ «ДБК-Партнер» (ЖК «Навігатор 2»), ТОВ «ФК Сістемінвест» (ЖК «Авеню-42»),
  • Глобус та БК «Укрпроммедторг» (ЖК «Family@Friends»), ТОВ «ДБК-Партнер» (ЖК «Навігатор 2», ЖК «Деснянський»), ТОВ «Роял хауз груп» (ЖК «Нова Англія»).

На Київщині за проектом єОселя будує ТОВ «Альянс-новобуд» (ЖК «Крона парк ІІ», ЖК «Лавандовий», ЖК «Медісон Гарденс»)

Хто має право на участь проекті єОселя:

  • ветерани війни та члени їх сімей;
  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України;
  • інші громадяни України, які не мають власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 кв м для сім’ї з однієї особи та додатково 21 кв м – на кожного наступного члена сім’ї (житло на тимчасово окупованих територіях до уваги не береться).

Нагадаємо, у новому 2024 році жителі великих міст, серед яких і кияни, не бігтимуть занадто купувати квартири у новобудовах. На первинному ринку більше прогнозують період стагнації. Понад 80% ЖК, на яких зараз ведуться будівельні роботи, мали б бути здані в експлуатацію ще у 2022 році. 

Серед факторів, що впливатимуть на розвиток первинного ринку житла у 2024 році, тривалість і перебіг війни, протидія агресорові та подолання наслідків війни.

Великий Київ у Google News

підписатися