«Події, які хлопці переживають, будуть викликати синдром Донбасу, коли страждатимуть від психічних розладів. Коли будуть повертатися, їм потрібно створити таку атмосферу, щоб вони відчували себе людьми, які виконали військовий обов’язок, щоб їх поважали, аби до них ставилися з великою шаною, а також щоб вони могли повернути принаймні частину того здоров’я, яке втратили», – каже Янківський.
Та додає, що людей, які пройшли бойові дії, слід направити на діагностування та лікування, а після – на якісну реабілітацію, яка дозволить повернутися у цивільне життя щасливими та здоровими:
«Усі, хто мав досвід бойових дій, особливо, якщо це відбулося в ранньому віці до 30 років, мають розлади психіки. Хто більші, хто менші. І цей стан проявляє себе не постійно, а у невизначених випадках. Тому потрібна реабілітація, лікування, процедури, фізичні вправи правильні, а також щоб перебували у своєму середовищі та відчували повагу від держави».
У рік війни чимало військових не почувають себе затишно в містах, де бачать розваги цивільних та байдужість до своїх проблем, зазначає експерт:
«Коли людина приїжджає з Бахмуту, вона бачить, що музика лунає, сидять люди пиво п’ють, а він прийшов, і не знає, що йому в тому робить. І тут одразу та психіка і включається. Тому треба ставитися з великою повагою».
Нагадаємо, у столиці розробляють концепцію реінтеграції, в ході якої буде здійснюватися підтримка учасників бойових дій.
Тим часом, кияни просять перейменувати вулицю на честь полеглого Героя.