Щодо конфлікту, що стався майже на Новий рік між педагогами, в Департаменті освіти міста повідомили, що хто з них правий, а хто винен, вирішить тільки суд. Однак щодо психологічної безпеки решти педагогів надали роз’яснення.
«Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове (строком до двох місяців) переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації», – пояснила начальник управління персоналу та правового забезпечення Департаменту освіти і науки КМДА Лариса Біба.
Відмовити роботодавець може якщо працівник не навів достатньо фактів дискримінації, домагань та інших форм насильства або якщо виконання дистанційно роботи неможливо з огляду на функцію працівника, зазначає представниця міської ради.
«Вчителі закладів освіти можуть працювати дистанційно за умови погодження такої роботи з керівником закладу», – зазначила Біба, посилаючись на ст.26 ЗУ «Про освіту» та ст.60 Кодексу законів про працю України.
Аби педагоги мали самопочуття, яке дозволяє виконувати професійні обов’язки, у мерії повідомили, що ті можуть отримувати психологічну підтримку в необхідному обсязі:
«Для підтримки емоційної стабільності педагогічних працівників, окрім заходів, які здійснюються на рівні районних у місті Києві державних адміністрацій, психологинями Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Києва надаються консультації».
Зокрема, вчителі можуть радитися з таких питань:
- першої психологічної допомоги;
- профілактики емоційного вигорання;
- методичної підтримки педагогів, які працюють з дітьми ООП.
Також у КМДА надали детальний перелік тренінгів та навчань, які проходять педагоги столиці. Їх можна побачити з копії листа, отриманого кореспондентом «ВК».
Раніше “ВК” розповідав, що понад тисячі дітлахів зі Святошинського району відвідали терапію радістю. У столичні школи навідалися аніматори.