Оптимізм щодо майбутнього в українців суттєво зріс, рівень життя росіян почне катастрофічно падати – Головаха

Автор: Любава Лисичкіна
23:44 28.12.2023

Інститут соціології НАН України провів соціологічний моніторинг щодо стресостійкості українців.

Оптимізм щодо майбутнього в українців суттєво зріс, рівень життя росіян почне катастрофічно падати – Головаха Фото: ілюстративне

Про це розповів член-кореспондент НАН України, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Учений підсумував: попри всі трагічні події повномасштабного російського вторгнення, рівень дистресу (тобто руйнівного стресу, який суттєво впливає на стан здоров’я людини) українців, станом на час опитування (а це було у жовтні 2023 року) загалом не вищий, ніж у дуже стресонебезпечний період пандемії COVID-19.

За словами Головахи, додаткові стресогенні чинники війни, хай як це дивно, суттєво не підвищили рівень стресу українців. А от оптимізм щодо майбутнього суттєво зріс: у довоєнні роки оптимістів набиралося не більше 17%, а ось на пікові оптимізму, у грудні 2022 року, їх стало аж 78%. Щоправда, у жовтні 2023 року ця цифра дещо зменшилася – до 62%, але це однаково багато.

Крім цього, Євген Головаха зауважив, що Росія економічно перебудовується, але рівень життя населення, починаючи через 2–3 роки, почне катастрофічно падати. Нічого іншого не буде. І це всі фахові економісти розуміють.

“Ви не думайте, що там повні ідіоти сидять. І тому вони вирішили, що якщо вони до 2026 року нас не переможуть, то почнуться суттєві проблеми з економікою росії і зі станом населення росії. Росіяни не мають ідеології. Це не нацистська держава і не комуністична держава. Тут ідеології жодної немає. Спроба відродити імперську ідею, вона жахлива, вона тимчасова подія, але вона приречена”, – зазначив професор.

Головаха переконаний, що єдина реалістична стратегія – протриматися більше, ніж росія. Українцям потрібно реалізувати свій потенціал спротиву стресу і розчаруванню: Росія не випадково обрала 2026 рік, потім вона почне ламатися. 

Відомо, гранти на втілення ідей: у яких конкурсах кияни можуть взяти участь у січні 2024.

Великий Київ у Google News

підписатися