Окупанти перетворили на попіл єдиний в Україні генетичний банк рослин

Автор: Галина Ворона
17:54 17.05

Прицільними бомбардуваннями російська армія знищила єдиний в Україні і один із найбільших в світі генетичний банк рослин, де зберігався світовий генофонд рослин. Серед них були старовинні сорти, яким сотні років, їх уже не можна відновити. Десятки тисяч сортів рослин з усього світу перестали існувати. Свого часу таке не могли собі дозволити навіть німецькі фашисти. По світу є всього кілька таких банків. 

Окупанти перетворили на попіл єдиний в Україні генетичний банк рослин

Про це розповів доктор сільськогосподарських наук, провідний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. Юр’єва НААН України Сергій Авраменко.

За його словами, у його сховищах банку зберігалося понад 160 тис. сортів та гібридів сільськогосподарських рослин з усіх континентів. До війни сюди приїздили за насінням селекціонери з усього світу, зокрема, і російські. 

Насіння вчені зберігали у спеціальних сховищах у різних температурних умовах, що дозволило б відновити генофонд рослин у разі масштабних природних катаклізмів.

Цього року співробітники інституту теж готувалися до сівби у березні, насіння перевезли до окремого корпусу. Проте після обстрілу від генетичного банку нічого не залишилося.

Все перетворилося на попіл – десятки тисяч зразків насіннєвого матеріалу! У тому числі сорти, яким сотні років, старовинні, які вже не можна буде відновити. Вигоріло все“, – каже вчений.

Він наголосив, що у будівлі інституту не було українських військових, знищувалася конкретно наукова установа.

Мені сумно говорити про те, що за гітлерівської Німеччини, коли в окупації була вся Україна, німці не знищили цю колекцію, а навпаки, намагалися зберегти щось сховати, бо знали, що їхнім нащадкам це може знадобитися. Адже продовольча безпека кожної країни залежить від таких банків генетичних ресурсів“, – наголосив учений.

Читайте також: Окупанти знищують унікальну Кінбурнську косу, під загрозою поле диких орхідей

Нагадаємо, на Київщині зафіксували найбільше по країні випадків екоциду з боку РФ.

Великий Київ у Google News

підписатися