Обіцяного зростання зарплат у вчителів поки не буде – у декого можуть ще й “відкусити”

10:17 09.09.2020

Підвищення зарплат працівникам галузі освіти з січня 2020 року від 20 до 70%, передбачене постановою уряду Володимира Гройсмана, не буде реалізовано цього року. Натомість виплати освітянам можуть ще й зменшитись.

Обіцяного зростання зарплат у вчителів поки не буде – у декого можуть ще й “відкусити”
Світлодіодне освітлення

Як повідомляє Профспілка працівників освіти та науки України, Міністерство освіти і науки без погодження з освітянами розробило проєкт реформування оплати праці вчителів та працівників освіти, від якого зарплата працівників освіти може лише зменшитися. 

За інформацією профспілок, 2 вересня під час засідання парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій запропонували перевірити норми законів України про освіту та скасувати деякі постанови уряду щодо оплати праці вчителям. Тому освітяни відправили листи до комітету з питань освіти та МОН, у яких заявили про неприпустимість внесення цих змін.

Зокрема, зазначається, що можуть бути внесені зміни до положень про наміри до 2023 року встановити для педагогічних кадрів заробітну плату, не нижчу чотирьох прожиткових мінімумів. Саме таке підвищення планував уряд Гройсмана. 10 липня 2019 року було прийнято відповідну постанову. З 1 січня зростання зарплат мало становити від 20 до 70%.

У спілці кажуть, що влада планує внести зміни, що дадуть змогу виконувати ці положення “лише за умови фінансової спроможності” держави.

“Відповідно до статті 78 закону “Про освіту” фінансування галузі освіти має бути забезпечено державою на рівні не менше 7% ВВП, а фактичне вираження, так званої, фінансової спроможності, щороку зменшується, і в 2020 році відповідає 5,6 – 5,7%”, — говориться в заяві.

На думку профспілки, такі пропозиції “засвідчують наміри згортання законодавчо встановленої зарплатної гарантії” для педагогічних та науково-педагогічних працівників.

Також у зверненні профспілок засуджується скасування постанов уряду, в яких йдеться про підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників на 10% та 11% для науково-педагогічних працівників. Це, за словами представників профспілки, “є неприпустимим, бо це є зниженням рівня заробітної плати”.

Розкритикували в спілці й наміри МОН запровадити виплату надбавки педагогам у розмірі 15% посадового окладу замість 30%, що діють на сьогодні, а також скасувати доплати вчителям та іншим педпрацівникам за все, окрім класного керівництва, перевірку навчальних робіт учнів та доплат за наукові ступені та вчені звання.

Профспілка виступила з вимогою щодо недопущення внесення таких змін, наголосивши, що це “не збігається з намірами та політикою президента України”.

У відповідь на звернення МОН оприлюднило роз’яснення до цієї концепції.

У Міносвіти кажуть, що вищеперераховані пропозиції щодо реформування оплати праці працівникам освіти не є підготовленим проєктом Концепції. Тобто ці питання ще будуть опрацьовані робочою групою з розроблення Концепції, тож згодом їх схвалять або відхилять.

Також зазначається, що уряд прийняв постанову № 822 від 10 липня 2019 року про оплату праці педагогам та працівникам освіти, яка передбачає поступове (до 2023 року) підвищення окладу для працівників до рівня 4 прожиткових мінімумів. Проте у зв’язку з відсутністю коштів на її реалізацію постанова була зупинена до 31 грудня 2020 року. Її впровадження в дію у 2021 році потребуватиме додатково близько 50 мільярдів гривень.

Нагадаємо, один із меседжів виборчої кампанії Володимира Зеленського на посаду президента – підвищення зарплати вчителям до 4 тисяч доларів. Так, 14 березня 2019 року вийшов черговий випуск влогу Зеленського, в якому експерти з освіти підрахували, що українським вчителям можна підняти зарплатню до 4 тисяч доларів і на це потрібно «лише 200 мільйонів доларів на рік». Зеленський цю ідею підтримав.

Як повідомлялось, Рада підвищила мінімальну зарплату до 5 тисяч гривень.

Великий Київ у Google News

підписатися