На цьому наголосив російський опозиційний журналіст й публіцист Олександр Невзоров. Він розповідав про злочини армії РФ в Україні, тому у РФ його заочно засудили до восьми років колонії.
“У вірян абсолютно інший світ. Там все дуже ієрархічно. Для них це дуже важливо. Томос – це не папірець, це велике зведення документів. Якщо серйозно ставитися до цих всіх церковних правил, канонів, то РПЦ абсолютно незаконна організація, те, що називається самосвят. За сутністю – секта”, – наголосив він в інтерв’ю.
Невзоров нагадав, що у Константинополі офіційно повідомили, що ніколи не надавали РПЦ Томоса про автокефалію.
“Константинопольські крахобори полізли до архівів і з’ясували, що у РПЦ Томоса, тобто ліцензії бути церквою, дійсно за фактом немає. Це підтвердив архієпископ Тельміський Іов. Він офіційно повідомив, що дарування Томоса РПЦ ніколи не відбувалося”, – додав він.
Довідка: у Константинополі вважають, що древня Київська митрополія була передана в управління Московського патріархату в 17 столітті тимчасово. Тому Вселенський патріархат відновив свою юрисдикцію над Київською митрополією і відкликав листа 1686 року, яким передав її у тимчасове управління Москви.
Цим Вселенський патріархат відкрив шлях до канонічного собору, створення об’єднаної церкви й обрання предстоятеля автокефальної ПЦУ КП. Предстоятелем автокефальної ПЦУ КП став митрополит Епіфаній, якого Варфоломій благословив та запросив отримати Томос.
5 січня 2019 року предстоятель автокефальної ПЦУ КП Епіфаній приїхав у Константинополь отримувати Томос про автокефалію. Тоді документ підписав Вселенський патріарх Варфоломій, а 6 січня – вручив його під час співслужіння.
Для Петра Порошенка автокефалія – головна подія останнього року на чолі президента України. Його ім’я вписали у текст Томоса.
Першою ПЦУ КП визнала Грецька церква, а за нею пішов і Олександрійський патріархат. З усіма, хто визнає автокефальну ПЦУ КП, Російська православна церква одразу ж розриває церковне спілкування.
Нагадаємо, у жовтні 2022-го на той час в.о. голови СБУ Малюк розповів про викриття 33-х священнослужителів московського патріархату. Їх СБУ підозрює у роботі на РФ.
Як повідомляв “ВК”, 29 березня закінчилася дія договору про оренду приміщень між Національним заповідником “Києво-Печерська Лавра” та УПЦ МП. Представники УПЦ МП мали покинути територію Лаври, однак не виїхали. Ченці УПЦ МП постійно блокують роботу комісії Мінкульту з приймання-передачі державного майна Лаври.
Мінкульт вже двічі подавав заяву в поліцію через перешкоджання, які чинили представники УПЦ МП роботі комісії.