Не стало видатного режисера. Чим запам’ятався Сергій Проскурня

Автор: Марія Супрун
09:50 02.02.2021

Вчора, 1 лютого, стало відомо про смерть українського режисера Сергія Проскурні, якому було 63 роки. Чим запам’ятався видатний постановник?

Не стало видатного режисера. Чим запам’ятався Сергій Проскурня
Світлодіодне освітлення

Про його смерть повідомив ексміністр культури Євген Нищук, причини не розголошувались. У соцмережах публікують пости пам’яті та не можуть повірити у смерть Сергія Проскурні.

Його проєкти завжди були близькі українському суспільству.  “Важко осягнути масштаби подій, яких торкалось його серце та креатив”, – написав Нищук. Чим же запам’ятався видатний постановник?

Сергій Проскурня ㅡ відомий український театральний режисер, продюсер, лауреат премій Національної спілки театральних діячів України “Експеримент” та імені Сергія Данченка. Мав орден “За заслуги” II ступеня.

Народився 28 листопада 1957 року у Львові. У 1980 році Сергій вступив на акторсько-режисерський курс до Київського державного інституту театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого і вже з того часу став ініціатором низки мистецьких акцій, в тому числі присвячених Пабло Пікассо, Ліні Костенко. У 1985 — створив виставу «Камо» за драматичною поемою Олександра Левади у Київському театрі поезії. У 1987 році свою дипломну виставу “Чайка” він створив разом з актрисою Адою Роговцевою, де дебютував також Остап Ступка.

Почав публікувати у пресі замітки та рецензії. В журналі «Дружба народов» вийшла стаття-протест проти ідеологічного свавілля та знищення скульптурної композиції Ади Рибачук та Володимира Мельниченка у комплексі київського крематорію.

Влітку 1988 у Києві провів серію хеппенінгів на екологічну тему «Віримо, що не помремо», яка стала заявкою на створення Українського театру-студії «Будьмо!». У рамках діяльності театру здійснив постановки: «Вертеп», «Дума про братів неазовських» за поемою Ліни Костенко, «Одержима» Лесі Українки з Ельдою Бец (Німеччина) в ролі Міріам та багато інших. 

У 90-ті роки Сергій був співорганізатором численних мистецьких фестивалів та культурних заходів в Україні, в тому числі міжнародних. У 2005 році Сергій Проскурня став членом Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України, а у 2008-му очолив Комісію ради з питань захисту культурно-інформаційного простору. Ставив вистави у театрах Львова, Києва, Одеси та Черкас.

З грудня 2007 року Проскурня увійшов до команди Міністра культури і туризму України Василя Вовкуна, а згодом став радником міністра на громадських засадах. Організовував державні паради та концерти до Дня незалежності України.

У 2013–2014 роках Сергій Проскурня зняв кінопроєкт “Наш Шевченко”, частину сюжетів для якого знімав на Євромайдані. Так, наприклад під час революційних подій Проскурня зафільмував як Герой Небесної Сотні Сергій Нігоян зачитав уривок з поеми Шевченка “Кавказ” ㅡ цей сюжет зробив обличчя Нігояна впізнаваним.

9 березня 2014 з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка вийшов фільм Сергія Проскурні “Тарас Шевченко. Ідентифікація”.

Також Проскурня є режисером ораторії «З нами Бог». Цей твір, присвячений Героям Небесної Сотні та військовим, що воюють на сході України, був поставлений на Софіївській площі до 23-ї річниці Незалежності України.

Сергій Проскурня був одружений з піаністкою Діаною Аймановою. У нього є дочка Анна, яка пов’язала своє життя з музикою. 

Великий Київ у Google News

підписатися