За словами відомої дієтологині Світлани Фус, люди їдять низькокалорійну їжу, змінюють гамбургери на салат, солодощі на фруктовий коктейль, навіть спеціально шукають суперпродукти, їдять менше і обмежують себе в їжі (найгірше рішення по харчуванню!), але вага не тільки залишається, але іноді і додається потроху.
Причин такого стану може бути багато, каже фахівчиня. Це і гормональні проблеми, і невідповідні тренування, і неправильний режим харчування, і недостатній обсяг їжі…
Але є ще одна причина невдалих спроб нормалізувати свою вагу – регулярне споживання продуктів, які зазвичай вважаються здоровими, але,⠀насправді, можуть підносити неприємні сюрпризи. Не кожен «здоровий» продукт може бути корисним і приносити бажаний результат:
- на таких продуктах часто написано” light”, “fit” і” slim ” і інгредієнти начебто корисні і зрозумілі.
- фрукти: важливо їсти не більше 250-300 грн в день, не зловживати сухофруктами;
- йогурт – кисломолочні продукти мають бути лише частиною продуктів тваринного походження, це їжа з високим інсуліновим індексом, тому 200 мл йогурту натурального (не знежиреного) в день при наявності в раціоні м’яса, риби і яєць – досить.
Прикладів можна навести багато: протеїнові та енергетичні батончики, готові сніданки, модні ізотонічні освіжаючі напої, енерготоніки та багато інших. Вони знайдуться в наш час в будь-якому продуктовому магазині.⠀
Отже, важливо знати, які продукти можуть ускладнити втрату зайвої ваги та малокорисні. Хоча вони орієнтовані саме на тих, хто піклується про свою фігуру, додає Фус.⠀
Харчування для досягнення адекватної ваги не повинно включати в себе “дієтичні винаходи”, модні закуски і деякі готові продукти, які іноді тільки за назвою призначені для того, щоб допомогти нам схуднути. В першу чергу необхідно вибирати натуральні і необроблені продукти, знати свою міру і бути більше обізнаними про правильне харчування, рекомендує дієтолог.
До слова, на Шулявці відкрилася студія шаверми: у шефа – понад 50 років досвіду роботи.