На сайті Pro100bus, який з’являється першим в рекламній стрічці, якщо в Google забити «Київ-Москва автобус», на головній сторінці повідомляють:
«Рейс діє для громадян України, які хочуть повернутися з Москви», а також «Для громадян росії, які хочуть повернутися до країни походження – російської федерації».
Однак трохи нижче – пропонують придбати квиток в одну сторону та з поверненням.
А це означає, що рейс призначений і для туристів, які навіть під час повномасштабної війни мають бажання “прокататися” в Москву і назад. Вартість квитка в одну сторону – 12 тисяч грн. Їде автобус, як і більшість рейсів в рф – через Польщу, Литву та Латвію.
Як видно з відгуків пасажирів, їхати в рф вони планують не для того, щоб там залишитись, але щоб погостювати і назад.
Ще яскравіша клієнтська аудиторія у перевізника CerLife з автобусами на 8 місць.
В інформації про маршрут випадково чи свідомо розміщена застаріла інформація, що їдуть через Сумську область, Брянськ та Калугу – як ходили автобуси до повномасштабного вторгнення. Однак в коментарях про поїздку лишають відгуки пасажири, що їхали влітку та восени 2023 року. Як в одну сторону, так і з метою екскурсії туди-назад з Києва та Львова до Москви. Деякі зазначають, що курсують так доволі часто.
Ще про одного перевізника навесні 2023 року розповідали журналісти видання «Львівська мануфіктура новин». Вони навіть спробували придбати квитки.
Йдеться про фірму «Попутчик 24/7», зареєстровану у Києві. Заходимо на їхній сайт – свята підробка. Бо вказано маршрут через Сумську область та Брянськ, як до 24 лютого минулого року, світлину диспетчера вкрадено з реклами А-Банку.
Тим часом, возять людей зі Львова до Москви через країни ЄС за 300 євро. Одного з водіїв знайшли анонсованим на маршруті до Костянтинівки – прифронтової території, яка потерпає від російських обстрілів з повітря.
Однак у додатку Getcontact за номером телефону побачили, що водія підписують як «Даника Перевоз ДНР-Германия», «перевозчик ДНР через росию», «перевозки Киев-Крым».
По кілька разів туди-назад на окуповані території через росію
У соцмережах – щодня рекламують перевізників, які не лише везуть в рф, а й допомагають дістатися з Києва та Львова на тимчасово окуповані території.
Так, 2 листопада з’явилося оголошення про транспорт «Київ-Луганськ» за 350 євро, Москва-Київ 250 євро, Варшава-Луганськ – 300 євро, Луганськ-Варшава 250 євро. Хто ці люди, яким окупанти дають вільну перепустку на Луганщину – питання для роздумів.
Водій Влад Нікітін пише потенційним пасажирам, як рік тому їхав до окупованого Северодонецька. Розповіді зазначає «наша группа» – тобто, вочевидь, їздить він в напрямку окупованих територій не один:
«Год назад стоимость проезда из Варшавы до Северодонецка была 500 евро в процессе своей работы удалось снизить цену до 250 долларов но с учётом закрытия границ и дополнительными затратами на перелёт цена возросла до 300 евро и если авиакомпании поднимут стоимость перелёта то действительно будем вынуждены цену поднимать и мы».
А ось і пасажири, які неодноразово курсують на окуповану територію і назад – в країни ЄС та в Україну.
Між іншим, набирає водій Нікітін і диспетчерів –які шукатимуть пасажирів на окуповану територію – готовий платити від 500 євро на місяць (екв.20 тис грн).
Тиждень тому водія запитували, чи потрібен закордонний паспорт, щоб довіз у окупований Лисичанськ. Той відповідає, що треба брати – бо буде везти людей через Мінськ. Як відомо, в білорусь впускають виключно громадян росії та білорусі. Очевидно, водієві слід мати домовленості, аби провозити через територію країни людей з українськими паспортами.
Як бути тим українцям, хто раз і назавжди хоче виїхати від росіян?
Водночас, повертаючись до проблеми тих, хто евакуйовується з окупованих територій, аби повернутися туди після деокупації або перемоги з повним поверненням землі до кордонів України, їм все ж на рекомендують їхати в бік білорусі. Бо якщо не мають російського паспорта, їх не впустять на територію Лукашенка, а з російським – не впустять до ЄС, а потім і до України.
Тому, якщо вирішили виїжджати – найбільш виправданий маршрут через Грузію. Також з українським паспортом впустять з боку рф на територію Латвії і далі – у країни ЄС.
З липня 2023 року між Україною і росією додався ще один пункт перетину – в Сумській області у селі Покровка.
Експерт Херсонської обласної організації Комітету виборців України Володимир Молчанов розповів, що КПП на російському кордоні розташований у селі Колотилівка Бєлгородської області.
“Там зараз існує дешевий варіант евакуації, порівняно з іншими – це 200 доларів… (російські приватні перевізники – прим.) довозять до Колотилівки, звідти пішим порядком треба переходити. Україна здійснює пропуск з російської території тільки українських громадян на свою територію. Тобто на російську територію пропуску немає».
Нагадаємо, якщо громадянин країни вирішує перетнути кордон, він має мати при собі усі документи в паперовому вигляді. Бо прикордонники “Дії” не вірять. Про це розповів начальник відділу організації прикордонного контролю штабу Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України Ігор Матвійчук.