На знімальну групу, яка мирно працювала у продуктовому павільйоні 6 лютого, накинулися охоронці «Столичного» ринку і навіть застосували фізичну силу на очах у покупців.
Наш журналіст не розгубився і одразу викликав поліцію. І після написання заяви про кримінальне правопорушення, розмова зі слідчим стимулювала охорону пустити журналістів на ринок задля зйомок сюжету, та нашу знімальну групу все ж охоронці супроводжували по п’ятах.
Продавці, на очах яких все відбувалось, заявили поліції, що нічого не бачили. Проте в цілому поводились гостинно. Покупці в більшості заявили, що на ринку не так вже й дешево і що в супермаркетах продукти дешевші, але на ринку більш свіжі. Викликає нарікання і паркова ринку, яка не прибирається від льоду, тож відвідувачі можуть травмуватись відразу вийшовши з авто.
Дивує і той факт, що ринок не працює після 18:00, хоча саме в цей час зазвичай скуповуються люди після роботи. Тож «ВК» не вдалось потрапити на ринок напередодні ввечері.
В правилах на facebook-сторінці ринку відсутня заборона фото-, відеозйомки. Як і відсутні відповідні оголошення та позначки всередині павільйону чи на вході до нього. На сайті ринку правила взагалі відсутні.
Але присутня заборона дегустувати товари, хоча журналіста «ВК» на очах охоронців з власної ініціативи продавець гранатів пригостив свіжовичавленим соком.
Температурного скринінгу на вхідних групах ми не помітили, на в’їзді на територію його робили водіям «для вигляду» зі значної відстані.
Також на сторінці ринку користувачі facebook скаржаться, що контактні телефони ринку не працюють.
За фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів з боку охоронців ринку поліція Київської області вже відкрила кримінальне провадження. Справа на контролі у Департаменту захисту інтересів суспільства і держави МВС України.
Неадекватність та агресивність так званих охоронців на звичайному столичному базарі викликала відразу ряд питань: навіщо адміністрація ринку тримає на роботі агресивних людей, які в перші ж хвилини готові застосовувати сили до будь-кого, хто їм не сподобався? Кого чи що вони захищають такими силовими методами?
Зрештою, ринок не режимний об’єкт, щоб його охороняли таємничі спецназівці без посвідчень і нашивок, а публічне місце, куди приходять як літні люди, так і діти.
Все насправді дуже непросто. Вже перші години нашого розслідування пояснили, чому власники «Столичного» так бояться журналістів.
Виявляється, вже кілька років за цей ринок ведеться справжня війна з кримінальними епізодами, вартими окремих публікацій по кожному із них та участю одіозних політико-бізнесменів, починаючи з оточення біглого президента.
Будівництво ринку загальною площею 160 га розпочалось якраз у 2010 році. У цей же період в Україні до влади прийшов Віктор Янукович. Як відомо, вже через рік його команда масово рейдерила український бізнес.
Новий на той час ринок «Столичний» не став винятком. У 2012 році його до рук прибрав відомий кримінальний олігарх оточення Януковича та народний депутат Юрій Іванющенко, більш відомий як “Юра Єнакіївський”. Саме той Іванющенко, який досі офіційно числиться в списку осіб, розшукуваних українською правоохоронною системою.
Ринок перейшов в його непрямі активи за класичною схемою через підставних осіб та офшорні компанії, в яких складно визначити кінцевого власника.
Цікаво, що на момент заснування ринку він належав 2 компаніям – ТОВ “Аграрний маркетинговий центр” (77,5%) і ТОВ “Сучасні ринкові інновації” (22,5%).
А в 2012 році частки власників “Аграрного маркетингового центру” по незрозумілим причинам стали не по 50%, а по 15%. Решта 70%, відповідно опинилися у британської фірми Іванющенка і Аврамова Goodlight Capital Ltd.
Кілька років тому ринок переоформили на українця Олександра Стельмаха – людину з пулу все того ж Іванющенка. Втім, на останнього вже завели кримінальну справу. У той час навіть знайшовся новий інвестор ринку, який дав Стельмаху аванс у кілька мільйонів, проте до управління так і не був допущений.
Після Стельмаха директором ринку стає Рустем Абдукадиров – персона непересічна і відома у кримінальних колах. Востаннє його «молодчики», за інформацією наших джерел, засвітилися під час перестрілки в Броварах за переділ ринку маршрутних перевезень.
На ці ж банд-угрупування нарікають продавці ринку «Столичний», яких змушують сплачувати “чорний нал”, наче відродженому рекету в лихі 90-ті.
Куратором цієї групи якраз і був новий директор ринку Рустем Абдукадиров. Його угруповання – це спеціальний “загін” зі збору “чорної готівки” з продавців на ринку “Столичний”.
Сам Абдукадиров – людина Армена Саркісяна або він же кримінальний авторитет “Армен Горлівський”. За часів правління президента Януковича був учасником злочинних схем Іванющенка. Також подейкують, що саме ці люди забезпечували Антимайдан “тітушками”.
Після призначення директором, Рустем Абдукадиров і номінальний власник 54% частки ринку “Столичний” Олександр Стельмах (також людина Іванющенка) розробили схему, за якою, фактично, перевели всю діяльність з реального власника майна – ТОВ “Ринок сільськогосподарської продукції “Столичний” на прокладку – ТОВ “Продовольчий хаб Столичний”.
При цьому на сайті ринку в документах, що розміщені в розділі «Звітність емітента», досі зазначено ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» і жодної інформації про фірму-прокладку, через яку викачуються гроші. До речі, на сайті відсутня і проміжна звітність за 3-й квартал 2020 року.
Єдине наочне підтвердження, що ТОВ “Продовольчий хаб Столичний” присутнє на ринку – чеки, які видають водіям при оплаті за в’їзд на території ринку.
Завдяки виведенню коштів через прокладку колись перспективний ринок «Столичний» був свідомо доведений до банкрутства у 2020 році. Так Юрій Іванющенко встановлює одноосібний контроль над ринком.
Очевидно, що процедура банкрутства ринку «Столичний» потрібна для того, щоб не сплачувати кошти за зобов’язаннями перед орендарями та фермерами й «кинути» їх на суму близько 300 млн грн, а також перед кредиторами на суму близько 135 млн. До речі¸ за такою ж точно схемою люди Іванющенка рейдерили «7 кілометр» в Одесі.
Зараз навіть ті кредитори, хто інвестував у будівництво «Столичного» і відсуджує частину об’єктів на ринку, не можуть користуватися майном, оскільки Мін’юст на чолі з міністром Денисом Малюською виступає на боці адміністрації «Столичного».
Так званий Юра Єнаківський завжди відзначався вмінням маневрувати між політиками та впливовими чиновниками. Схоже, в коридорах нинішньої влади він також знайшов «дах» на високому рівні. Принаймні, у Мін’юсті. Адже Антирейдерська комісія під керівництвом Дениса Малюськи всього за одну добу встановила, що закон на боці людей Іванющенка і взялася «захистити його від рейдерів». Всі рішення на користь цієї групи людей Мін’юст затверджує з небаченою швидкістю – інколи всього за пару годин.
Наприклад, 22 січня 2021 року, в неробочий час о 20:46 Денис Малюська підписує Наказ про задоволення скарги ринку “Столичний” і скасовує реєстраційні дії щодо звернення стягнення на майно кредиторам.
Навряд чи міністр юстиції Дениса Малюськи та його заступниця Ольга Оніщук не усвідомлюють, чим вони ризикують, втручаючись в роботу Реєстру нерухомого майна та ігноруючи інтереси інвесторів, які вклали реальні кошти у створення ринку «Столичний».
Звучить іронічно, але Мін’юст захищає рейдера Іванющенка від інвесторів, які створили йому бізнес.
Здавалося б, що пересічного покупця найменше має цікавити, хто управляє тим чи іншим об’єктом в Україні.
Іншої думки активісти організації «Правий Сектор Київ», що влаштували безстрокову акцію перед заїздом на ринок з Кільцевої дороги: розгорнули намети і банери, а також розповсюджують серед відвідувачів ринку інформативні листівки.
«Чому ми мітингуємо саме тут? Треба ж з чогось починати. А ринок «Столичний» – основне джерело доходу «єнакієвського» угруповання президента втікача. Весь цей час за межі нашої держави викачуються гроші (в тому числі через «чорний нал» поборів з підприємців-продавців) і не виключено, що вони йдуть саме на фінансування донецького сепаратизму. Адже найбільші бізнес-активи у Іванющенка завжди були зосереджені саме в цьому регіоні. Вимагаємо від правоохоронних органів перевірити законність заволодіння ринком соратником Януковича!» – прокоментував для «ВК» керівник організації «Правий Сектор Київ» Юрій Гуренко.
Позицію «Правого сектора» він виклав також у відео.
Крім того Юрій Гуренко говорить про можливий зв’язок охорони ринку з нещодавньою резонансною перестрілкою тітушок в Броварах при переділі ринку маршрутних перевезень. Каже, що частину тих тітушок працівники КОРД затримували саме в адміністративних приміщеннях ринку «Столичний», для чого довелось навіть вирізати та вибивати вхідні двері, про що є оперативне відео Національної поліції України.
Також щодо незаконних дій охорони ринку висловилися і деякі журналісти. Наприклад, Михайло Погребиський заявляє, що ринок охороняє банда дагестанців.
Журналіст «ВК» також підтверджує, що деякі з охоронців дійсно були не слов’янської зовнішності, мали довгі бороди, а начальник охорони представився іноземним ім’ям, що засвідчують наявні медіаматеріали.
А от фотокореспондент Максим Требухов, якого побили тітушки під час Майдану, висловлює здогад, що охорона ринку пов’язана з охоронним агентством «Foxtrot-13» («F13») Сергія Коротких (він же «Боцман», «Малюта») – екс-працівник білоруського КДБ, якого Арсен Аваков призначив в МВС України начальником відділу поліції охорони об’єктів стратегічного значення.
Охоронці цієї фірми захищали забудовника Протасового Яру та били киян, що вийшли на захист зеленої зони, в т. ч. нинішнього депутата Київради Михайла Ковальчука.
Ідентифікація охоронців триває, як і їх можлива причетність до інших резонансних справ. Сподіваємось, це відбуватиметься і в рамках досудового розслідування за фактом нападу на знімальну групу «ВК». Про що ми в подальшому поінформуємо читачів додатково.
Адміністрація ринку «Столичний» поки що відмовилась надати коментар «ВК» з приводу нападу на журналістів та спору за володіння ринком. Як тільки такий коментар буде отримано, дану статтю буде оновлено. Варто зазначити, що відразу після нападу керівник охорони передав журналісту «ВК» телефон, по якому речниця ринку на ім’я Вікторія повідомила, що журналісти не праві і сенсу спілкуватися вона не бачить.
Тож очевидно, доки Україна вважатиме «бізнесменами» таких людей, як Іванющенко, Абдукадиров, Саркісян, жоден притомний іноземний інвестор не захоче мати тут активи і так само вітчизняний бізнес не почуватиметься в безпеці, адже будь-який злочинець зі зв’язками зможе “віджимати” майно.