Навчити дитину любити книжки: як розвинути читацьку звичку

Автор: Любава Лисичкіна
03:25 29.08.2023

Читання — наша справжня супер сила. Адже книги сприяють розвитку пам’яті, уваги, уяви та концентрації. А розвинена навичка читання є невід’ємною для успішного навчання з усіх предметів. Раннє читання сприяє когнітивному, емоційному та соціальному зростанню дитини. Як прищепити дітям любов до книги та яка роль батьків у цьому процесі?

Навчити дитину любити книжки: як розвинути читацьку звичку Фото: ілюстративне
Світлодіодне освітлення

Порадами для батьків ділиться головна редакторка департаменту дитячої літератури видавництва «Ранок» Ганна Булгакова. 

Читайте дитині вголос — що раніше, то краще

Батьки відіграють ключову роль у формуванні звички читати — бо в цей ранній вік лише вони мають такий доступ до дитини.

«Навіть до появи дитини на світ буде корисним, якщо мама або тато читатимуть їй уголос. Ясно, що тоді, як і в перші місяці життя, не йтиметься про засвоєння дитиною якихось сенсів. Але вона вловлюватиме і запам’ятовуватиме голоси батьків, відчуватиме ритм, заспокоюватиметься, звикатиме до ваших інтонацій», – говорить Булгакова.

Станьте взірцем у читанні для дитини

Читацька звичка формується з раннього віку. І у цьому процесі вагому роль відіграють саме батьки. Батьки є найближчими людьми, відтак — прикладом для наслідування. Якщо дитина бачить, що батьки регулярно читають, вона сприймає таку активність як важливу та цінну, ту, яку варто наслідувати. До того ж спільне читання книг є таким собі спілкуванням, що підтримує емоційний зв’язок між батьками та дітьми.

Варто зауважити, якщо батьки читають з ентузіазмом і позитивом, діти також будуть сприймати читання як приємну діяльність, а не як обов’язок.

Окрім того, увагу й любов дітей сьогодні дуже легко перехоплює цифровий контент. І пояснити дитині, чому їй треба відкласти телефон і читати книгу, а батькам дозволено проводити вечір в телефоні чи за комп’ютером, значно складніше і менш чесно, ніж показати їй, що ви також читаєте для задоволення. 

Спільне читання — доведена користь

Міжнародні дослідження якості навичок читання та розуміння тексту у четвертокласників (PIRLS) доводять: спільне читання батьків і дітей позитивно впливає на рівень читацьких навичок серед малечі. З досліджень чітко простежується, що учні, батьки яких в анкеті зазначали, що люблять читати для задоволення, мали вищі показники, ніж діти тих батьків, що зізнавалися, що байдуже ставляться до книжок.

Також велику роль відіграє дошкільна підготовка дитини. 

Заохочуйте, але не примушуйте до читання

Давайте дитині вибір у темах та жанрах, підіть до книгарні й запропонуйте обрати те, що їй до смаку. Не намагайтеся нав’язати дитині свій смак. Якщо вона любить «Майнкрафт», купіть їй книгу про «Майнкрафт». Важливо, щоб перші кроки були пов’язані з її улюбленими героями, іграми, мультфільмами, навіть якщо вам здається, що це читання не несе користі.

«Одну мою маленьку знайому, яка любить ТікТок і зовсім не любить книжки, вдалося переконати купити книгу «Чарлі і Шоколадна фабрика», бо вона саме бачила в тіктоці нарізки з фільму», – розповіла Булгакова.

Знайдіть дитині читацьку спільноту

Велику роль для молодших школярів і підлітків відіграє середовище однолітків. Чудово, якщо вчитель у класі створив атмосферу, де діти обмінюються книжками, обговорюють прочитане і діляться враженнями. Батьки можуть знайти читацьку спільноту для дитини: на гуртках, у бібліотеці, онлайн. 

Познайомте дітей з живими письменниками

Завжди цікавим досвідом для дитини є знайомство з письменником. Якщо маєте можливість, відвідуйте читання чи автограф-сесії, привчайте до цього дитину. Тільки заздалегідь обов’язково познайомте дитину з книгою автора.

Зробіть читання сімейним хобі

Зробіть читання спільним хобі, сімейною традицією — це безцінний внесок у розвиток читання дітей. Це дозволить завжди бути зі своїми дітьми на одній хвилі: обговорити книжку, почути думку кожного з родини про певний момент у книжці, згадувати жарти, сміятися та фантазувати. Для дитини це дуже цінно, говорить редакторка. 

Великий Київ у Google News

підписатися