На землі, яку колись забрало в оренду посольство РФ, виростили “Самосад”

Автор: Оксана Тупальська
15:36 02.03

Небайдужі люди впродовж восьми років займалися занедбаною ділянкою на перетині вулиць Волоської та Спаської аж поки не перетворили її на парк. Територія «Самосаду» раніше була в оренді в посольства РФ. Тепер там співають птахи та відпочивають родини.

На землі, яку колись забрало в оренду посольство РФ, виростили “Самосад”

Та сама людина, яка займалася статусом ділянки, втелінням ідей та пошуком однодумців, а тепер виносить сміття – Ольга Закревська. Про неї пише The Village.

“День народження «Самосаду» можна відраховувати від дня створення «Подоляночки», локального фейсбук-ком’юніті, яке виникло після Революції Гідності. У лютому 2014 року один із забудовників загородив сквер біля [вулиці] Сагайдачного. Нібито знайшли спонсора й хотіли оновити сквер, який насправді оновлювати було не треба. І спільнота це не сприйняла. Паркан поставили ввечері в п’ятницю, він був швидко нейтралізований. Люди прийшли й заявили, що нам цього не треба”, – розповідає Ольга.

 Хотіли, щоб у спеку люди могли сісти передихнути, бо це важливо для здоров’я. На це був запит у мешканців літнього віку та батьків із маленькими дітьми, у собачників із невеликими цуциками, яких хотілося десь випустити безпечно побігати травою.

Відвоювати землю під озеленення було непросто. 

“Усі ці роки правове поле цієї ділянки – це, з одного боку, великий мінус, з іншого – великий плюс. У правовому полі це земля держави Україна, яка перебуває в оренді в посольства РФ на якісь умовні 49 років. Тобто держава Україна в якийсь момент підписала угоду з РФ про обмін ділянками – ми виділили щось їм, вони нам – аналогічні ділянки на їхній території”. 

Після повернення землі та перших кроків озеленення виникла потреба постійного фінансування – спільними зусиллями однодумців. Були роки, коли витрачали, колись менше. Наприклад, у 2011 році вклалися в бюджет 11 тисяч грн. Для приведення до ладу трави шукали косарку для газонів, для висадки рослин – знижки. Дитячий майданчик подарували представники бізнесу. 

“Завдяки донейтам і патронам ми вийшли на рівень планування витрат. Тобто це вже не: «А-а-а, треба терміново прокласти ще одну лінію поливу, бо воно все згорить», і люди починають кидати кошти. Останні роки ми наперед плануємо роботи, можемо робити це в спокійному режимі, з виваженим підбором підрядників”, – поділилася Ольга.

На вільну площу з озелененням тепер приходять всі – від безхатьків до бізнесменів з краватками та айфонами в руках. 

“Бо це ж дивовижно, що за два квартали від галасу Контрактової площі є такий осередок спокою та можливість побути наодинці із собою. Хоча інколи цей спокій порушується компаніями з пивком і дітьми з м‘ячами. Але так і має бути, на те він і public space”, – ділиться жителька столиці Юлія Сосновська.

“Зараз, коли дивишся на «Самосад», бачиш, яка величезна робота виконана: скільки землі туди завезено, рівень піднято, полив налаштовано. Це ж був пустир, де, що б ми не намагалися посадити, нічого не росло і не приймалося”, – каже Яна Жадан, яка долучалася до розвитку територій.

Хто старається, у того вдається. 

Раніше “ВК” розповідав, що жителі столиці обурені надмірною вирізкою дерев у місті та питають, хто висадить дерева. 

Великий Київ у Google News

підписатися