Як повідомляє LB.ua з посиланням на власні джерела, ці та інші численні порушення зафіксувала Державна аудиторська служба під час ревізії Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра”.
Зазначається, що усі самобуди є комерційними та господарськими приміщеннями (тобто не мають прямого відношення до чернечого життя/побуду).
Крім того, видання з’ясувало, що керівництво чоловічого монастиря УПЦ МП, що розташовувався в Києво-Печерській лаврі протягом багатьох років, знищило пам’ятку архітектури — старовинну огорожу на вул. Ближньопечерській.
Також аудитори виявили факти незаконної передачі пам’яток культурної спадщини у користування Київській метрополії, Приватній академії та Академії УПЦ.
Перевірка стосувалася періоду з 1 січня 2018 року по 30 вересня 2022-го.
Нагадаємо, УПЦ (МП) має звільнити усі приміщення Лаври з 29 березня 2023 року.
Як повідомляв “ВК”, з 2023 року УПЦ МП втратила можливість проводити богослужіння у Верхній лаврі – Успенському соборі та Трапезній церкві. До кінця 2022 року вони перебували у погодинній оренді УПЦ МП, проте державна не продовжила договір користування.
1 січня представників Московського патріархату не пустили до Верхньої лаври, а Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври повернули державі.
Тоді анонсували перевірку дотримання пам’яткоохоронного законодавства на території Києво-Печерської та Почаївської лаври, де останні роки відбувалось самовільне будівництво представниками московського патріархату.
Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній вперше провів богослужіння у січні 2023 року з нагоди Різдва Христового в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.