Йдеться про історію, коли проректор розкритикував студентку за її небажання слухати його виступ російською мовою та вигнав за двері.
Раніше у відповідь на запит кореспондента “Великого Києва” Кремінь повідомляв про початок державного контролю за закладом, студентка якого була змушена залишити навчання та обіцяв відзвітувати про його підсумки.
“За результатами заходів державного контролю встановлено факт порушення першим проректором та засновником Вищого навчального закладу «Київська академія прикладних мистецтв» Лубянським О.В. статті 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» під час виконання службових обов’язків, про що складено акт та протокол про адміністративне правопорушення та передано матеріали для проведення розгляду справи про адміністративне правопорушення“, – повідомив Кремінь.
Мовний омбудсмен також додав, що питання, пов’язані з порушенням права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг, перебувають на його постійному контролі.
Це чи не перше повідомлення про реальну кару, яка очікує на проректора внаслідок спричиненого ним інциденту щодо Марії Довгополюк. Раніше у Міністерстві освіти повідомляли, що вчинення дій щодо ректора не належить до їхніх повноважень, оскільки навчальний заклад є приватним.
У відповідь на запит, на яку кореспондент чекав понад місяць, у міністерстві відповіли наступне:
«Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про освіту» та статтею 48 Закону України «Про вищу освіту» мовою викладання у закладах вищої освіти є державна мова. Уживання науково-педагогічними та педагогічними працівниками у спілкуванні поза межами освітнього процесу інших мов зазначеними законами України не врегульовується».
З відповіді було не зрозуміло – чи не вважають проректора за особу, яка не перебувала під час освітнього процесу, але спілкувалась зі студентами поза межами освітнього процесу.
Про те, як Лубянський відхрещувався, що спілкування не було під час навчання, можна було дізнатися, уважно вчитуючись в коментар, який надав проректор телеканалу ТСН наприкінці травня:
“Я не проводив лекцію, це була дружня співбесіда. А яким тоном вона попросила, сказала би: шановний Олександр Володимирович, а можна спілкуватися… А то “я вимагаю”, чи щось таке. Я як відреагував, ну командирським тоном, я їй зробив зауваження, що вона неввічлива”, – переконував Лубянський.
Проведення державного контролю, підсумки якого стали відомі ввечері 8 липня, Кремінь анонсував раніше, обіцяючи врахувати інформацію, надану кореспондентом “ВК”:
“З урахуванням інформації, наданої Вами у зверненні, та іншої наявної у мене інформації, отриманої за результатами узагальнення звернень громадян, мною відповідно до абзацу першого частини першої статті 56 Закону ухвалено рішення про здійснення державного контролю за застосуванням державної мови Вищим навчальним закладом «Київська академія прикладних мистецтв», – повідомляв Кремінь 30 червня.
Тоді ж кореспондентом “ВК” було надіслано запит до Міністерства юстиції та зазначено факти, які можуть свідчити про порушення прав людини. А саме тому, що проректор мав значну перевагу над студенткою в ситуації, коли вигнав її за двері кабінету в виші:
- він на понад 20 років старший за неї за віком,
- був на посаді проректора закладу, де вона – студентка 1 курсу
- вона заплатила за навчання в приватному виші, тому припинення навчання було значною втратою
- вона є жінкою
- він в якості доповідача перебував на кафедрі, а студентка була однією зі слухачів у залі
У відповідь у Мін’юсті повідомили, що передали запит до Координаційного центру з надання правової допомоги, а там, відповідно, порекомендували Марії Довгополюк особисто звернутися за правовою консультацією до регіонального центру Мін’юсту за місцем проживання.
Як відомо, студенка, яка навчалася з постраждалою, розповіла, що вступила до Національної академії прикладних мистецтв у Києві. І під час перших зборів ректор Олександр Лубянський запитав, хто проти, аби він говорив російською? Марічка підняла руку. Педагога це обурило, він спершу сказав їй “не спекулювати українською мовою”, потім почав принижувати дитину та прогнав з зали, де проходили збори.
“Я тебя виставлю просто, потому что ты мне мешаешь проводить сборы. Ты зрозуміла це!? Вийди отсюда, звільни зал”, — прокричав ректор.
А потім резюмував: “Я же сказал, я не люблю две вещи — наглость и воров. И еще не люблю тупость. Лучше с умным потерять, чем с тупым найти. А еще я люблю свое — свою семью, свой город, свою академию, а она мне будет рассказывать, на каком языке разговаривать”.
Окрім дівчини в аудиторії було ще 40 людей. Ректор переконував, що напише на неї погану рекомендацію і дівчинку ніде не візьмуть на навчання.
“Ты вообще знаешь, кто я. Я журналист и могу сделать так, что тебя больше никуда не примут!?”
Після подій, що сталися, студентка була вимушена припинити навчання в Києві та повернутися до Львова.