За словами заслуженого художника України, скульптора й автора Оранти на Майдані Незалежності Анатолія Куща, Майдан, яким ми його знаємо це незавершений його архітектурний проєкт.
Комплекс, окрім Стели – центральної колони з Орантою-Україною та монумента “Засновники Києва” включав музей Державності.
Фасадом Музею мали бути арки висотою 10 метрів, де мали стояти памʼятники головних українських князів та гетьманів: князь Аскольд, княгиня Ольга, Святослав Хоробрий, Володимир-Хреститель, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, Данило Галицький, Байда Вишневецький, Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа та Михайло Грушевський.
На думку скульптора, Музей державності на Майдані Незалежності мав продемонструвати світові й самим українцям, зі свідомості яких радянська влада сімдесят років витравлювала правду про них як про націю вільних людей і сильних воїнів, хто ми є насправді.
Скульптури конкретних історичних діячів від Кия до Грушевського мали показати, що Україна як держава виникла не у 1991 році, а на мапі світу існувала, хоч і мала у різні історичні періоди різні назви, понад 1000 років.
“Історія нинішнього Майдану почалася ще 1995 році, коли було оголошено конкурс на реконструкцію площі. Тривав він 5 років. У підсумку, два мої проєкти отримали першу і третю премії, – чистішу перемогу важко уявити. Другу премію присудили проєкту, родзинка якого полягала у створенні на Майдані музею державності. Майже в наказовому порядку наші ідеї об’єднали. За основу взяли мій проєкт, який отримав першу премію. Колонада за так званою стелою мала стати фасадом музею державності, а між колонами мали бути встановлені скульптури діячів епохи Київської Русі, козацтва”, – неодноразово розповідав скульптор.
По боках цього порталу планувалося розмістити барельєфи з видатними вітчизняними діячами світового рівня у галузі науки, культури, мистецтва, духовенства та інші, починаючи з Нестора Літописця і закінчуючи Стусом та Чорноволом.
Зверху по боках мали знаходитися кінні прапороносці з тризубами. По центру порталу мали розмістити колона з Орантою-Україною, встановлена на постаменті у вигляді християнського храму в стилі українського бароко.
На протилежному боці Майдану мав розміщуватися великий підземний паркінг, а також торгова частина з рестораном.
Проєкт цього комплексу був затверджений художніми радами Міністерства культури, Спілки художників України, містобудівною радою, а також розпорядженням Кабінету міністрів.
Однак коштів на Національний пантеон засновників України не вистачило.
Фактично комплекс досі недобудований, і не введений в експлуатацію, оскільки жодного акту здачі Кущ не підписував.
Додамо, для Стели – Монументу Незалежності прототипом дівчини, яка тримає калинову гілку стала його донька Христина.
Цікаво, що лівою рукою Оранта вказує на захід – наш шлях до Європи. А калинову гілку – національний символ кровної єдності українців, краси та добробуту вона тримає правою рукою, три пальці якої складають трійцю, як знак звернення до Бога за покровом, благословенням та захистом.
Бронзова фігура Оранти порожниста і важить близько 20 тонн. У ній від ніг до голови є каркас із нержавіючої сталі. Драбина спускається через всю колону аж донизу, і по ній можуть переміщатися люди, котрі стежать за станом монумента.
До речі, сама 60-метрова колона виготовлена з пластин білого італійського мармуру товщиною 3-4 сантиметри.
Аби надати стійкості скульптурі, під нею всередині колони прикріплено спеціальний маятник вагою півтори тонни, який гасить коливання при сильному вітрі чи іншому зовнішньому впливі. Вся конструкція витримає навіть сильний ураган, хоча й виростає з “підніжжя” у вигляді 12-метрового храму, та може стояти століттями.
Довідка: Анатолій Кущ створив багато памʼятників за кордоном, зокрема, памʼятник жертвам голодомору 1932-1933 років у місті Блумінґдейл (США), памʼятник Богдану Хмельницькому (США), памʼятник Тарасу Шевченку у Варшаві (Польща) тощо.
Зі всіма роботами заслужено художника України Анатолія Куща можна ознайомитися на його сайті.
Дивіться також: Анатолій Кущ представив персональну виставку “Портрети” у Києві