Про це розповіли в Музеї Революції Гідності.
Церемонія за участі родин Героїв, представників держустанов та киян розпочалась освяченням Дзвону.
За словами гендиректора Нацмузею Революції Гідності Ігора Пошивайла, Дзвін не лише вшановувтиме пам’ять загиблих захисників України, а й будитиме гідність у кожному з нас, спонукатиме мобілізуватись, об’єднуватися і відповідати на виклики, які стають перед державою.
Дзвони церков не лише скликали громадян на молитву чи сповіщали про небезпеку, а й піднімали люд на захист рідної землі, освячували перемоги та вшановували звитяжців. Тож, цей Дзвін Гідності стверджуватиме громадянський подвиг Героїв Небесної сотні, застерігатиме нас від амнезії пам’яті, зміцнюватиме нашу національну єдність і силу, виявлятиме готовність продовжувати боротьбу за нашу свободу, гідність, майбутнє. Дзвін Небесної Сотні – особливий церемоніальний і символічний об’єкт, що допоможе відвідувачам цього меморіального простору вшанувати пам’ять загиблих не лише покладанням квітів і запаленням лампадок, а й величним посилом до них крізь час і простір”, – сказав Пошивайло.
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що і в релігійному, і в культурологічному сенсі дзвін є позитивним образом – і не лише трагічним.
Я втішений, що, крок за кроком, ми вибудовуємо традиції вшанування Героїв Небесної сотні. Сам ритуал ще належить розробити, спільно з експертами, з родинами загиблих. Подібно тому, як у дворі Міністерства оборони вшановують загиблих воїнів. Тут вдарятиме дзвін. Чи то буде в день загибелі, чи в день народження – це вирішить наступний етап взаємодії громади. Цей дзвін стане місцем і причиною того, що може народитися нова традиція, яка зміцнюватиме нашу пам’ять”, – зауважив він.
Ігор Пошивайло також нагадав, що 1 грудня важливий і позитивний для України день. У 1991-му українці у цей день проголосували на референдумі за незалежність, а у 2013-му на Хрещатик вийшло стільки людей, обурених нічним побиттям євромайданівців, що історики стверджують: саме в цей момент протест із Євромайдану переріс у Революцію Гідності. А ще саме того дня мітингарі об’єдналися в Самооборону.
На дзвоні написано: “Слава Україні! Небесній Сотні Слава!” Автор концепції споруди – художник і дизайнер Національного музею Революції Гідності Олександр Бриндіков.
Над самим дзвоном працював Сергій Назаревич. Новий Дзвін Гідності має 70 кілограмів. Менший, 30-кілограмовий дзвін на каплиці – також його робота. Ще один його дзвін вшановує пам’ять загиблих воїнів біля Міністерства оборони.
На завершення церемонії відкриття присутні родичі Героїв Небесної сотні разом забили в дзвін.
Проєкт створено за дорученням Офісу Президента України, зусиллями Міністерства культури та інформаційної політики України, Українського інституту національної пам’яті, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності.
Читайте також: Цього дня відбувся референдум щодо незалежності України
Нагадаємо, Нагадаємо, 7 років тому у ніч на 30 листопада на Майдані пролилася перша кров.