Міфи про купання на Водохреще – що повинні знати віряни

16:26 18.01

Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього українці все частіше долучаються до масових пірнань в ополонку. Дехто вірить, що таким чином “змиває гріхи”, хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось вважає, що дотримується “давньої української традиції”.

Міфи про купання на Водохреще – що повинні знати віряни Фото: Климентій Семенюк

Як запевняють на Facebook-сторінці Православної церкви України, останнє твердження – цілком помилкове.

У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито “традиційних” масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідженнях про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку”, – зауважили в ПЦУ.

За інформацією української церкви, деякі історики пов’язують звичай купатись у крижаній воді з нашими північними сусідами росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму як частини здорового способу життя.

Масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років.

Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження”, – кажуть у ПЦУ.

Таким самим абсолютно помилковим називаються судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття “змиває” усі гріхи.

Яким чином їх можна “змити”? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає. Дорога до вічного блаженного життя та спасіння лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до наших ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя”, – пояснюють у ПЦУ.

Там кажуть, що церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного, але закликають не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього.

Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі “за” і “проти”: стан здоров’я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії. Завтра, в день свята Богоявлення, Хрещення Господнього, згадаймо про суть і витоки цього свята, про спасительне значення цієї події для кожного з нас. І нехай свята вода, велика агіасма, стане для кожного на всяку правдиву користь!” – йдеться у повідомленні ПЦУ.

Нагадаємо, на Водохреща у Києві традиційно будуть організовані купання на декількох водоймах  – явки, паролі. Звісно, найулюбленішим таким місцем є столичний Гідропарк, тому 19 січня відкриють другий вихід на станції “Гідропарк”. Щоправда, у “Плесі” кажуть, що масового купання не буде, а у Держспоживслужбі – воно не заборонене.

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...