Також суд визнав, що Росія мала контроль над сепаратистськими силами на сході України. Терористи Гіркін, Харченко, Дубинський – заочно засуджені до довічного ув’язнення, передає “ВК”.
Авіакатастрофа рейсу MH17 стала однією з 10 найбільших за всю історію авіації. Тоді загинули всі 298 людей на борту. Серед пасажирів було 80 дітей.
Один з прокурорів Нідерландів на засіданні суду у 2021 році зазначив – для правосуддя не має значення, який саме літак хотіли збити обвинувачені.
Представлені суду матеріали у справі МН17 прокурори Нідерландів виклали на спеціально створеному інформаційному порталі. Там можна знайти хронологію подій, їхню передісторію, карти, фото, відеоінтерв’ю з обвинуваченими та аудіоперехоплення їхніх телефонних розмов, а також маршрут пересування ЗРК “Бук”.
Сьогодні, 17 липня засідання суду проходило в судовому комплексі “Схіпхол” під Амстердамом. Цей суд є лише першим етапом для того, аби вийти на інших підсудних у цьому процесі.
Зокрема, Окружний суд Гааги встановив:
- Росія мала контроль над сепаратистськими силами на сході України, коли літак рейсу MH17 був збитий.
- Boeing 777 збитий умисно російською ракетою із ЗРК “Бук” випущеної недалеко від Первомайська.
13 липня, напередодні катастрофи, ЗРК “Бук” з РФ перевезли на окуповану частину Донбасу через непідконтрольну Україні ділянку кордону з РФ. 14 липня у ночі цей “Бук” повернули назад до Росії.
“Суд вважає, що MH17 був збитий у результаті обстрілу ракети “Бук” з поля ферми поблизу Первомайська, у результаті чого, загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу”, – сказав суддя Хендрік Стінхейс.
Суд прийняв рішення покарати довічним позбавленням волі за умисне знищення літака (ст. 168 КК Нідерландів) та умисне вбивство 298 осіб, які перебували в літаку (ст. 289 КК Нідерландів):
- Ігор Гіркін (“Стрілков”) – громадянин РФ, колишній офіцер ФСБ, на момент збиття літака називав себе “міністром оборони” угруповання “ДНР”.
Суд встановив: незадовго до катастрофи Гіркін звернувся до російської “влади” у Криму та Москві з проханням надати важке озброєння. Крім того, він причетний до транспортування “Бука” з Росії на непідконтрольну Україні територію та назад, після випуску із ЗРК ракети МН17.
- Леонід Харченко (“Крот”) – громадянин України, “командир розвідпідрозділу так “ГРУ” “ДНР” (громадянин України), був у підпорядкуванні у Дубинського. Забезпечив охорону і захист “Бук”. Отримав наказ перевести Бук.
Суд встановив: був поруч із “Буком” відразу після того, як з нього збили MH17. За даними Bellingcat, Харченко причетний до забезпечення безпеки Бука на місці пуску під Сніжним. Крім того, після удару по пасажирському Boeing 777 передав наказ відправити ЗРК назад до Росії.
- Сергій Дубинський (“Похмурий”) – громадянин РФ, полковник запасу ГРУ РФ, на той момент “генерал-майор” в угрупуванні “ДНР”, який очолював там “ГРУ”.
Суд встановив: Дубинський контролював і організував транспортування “Бука” з РФ. У перехоплених телефонних розмовах чути, як він керує рухом ЗРК.
З четвертого підозрюваного Олега Пулатова (“Гюрза”) суд зняв обвинувачення. Він громадянин РФ, підполковник запасу ВДВ ЗС РФ, у “ДНР” отримав “звання полковника” і тоді був заступником Дубинського. Прокуратура звинувачула Пулатова у супроводженні та охороні “Бук” біля місця пуску неподалік міста Сніжне.
Обвинувачені на суд не з’явилися, вони оголошені у міжнародний розшук.
Додамо, РФ категорично заперечує свою будь-яку причетність до справи МН17. Саме Москва лобіювала розслідування альтернативних версій – усі вони так чи інакше зводилися до звинувачення у збитті літака Україну.
Як повідомляв “ВК”, перший обмін полоненими при президенті Зеленському відбувся 7 вересня 2019 року. Тоді в обмін, Україна віддала РФ 35 осіб в тому числі головного підозрюваного у справі збитого над окупованим Донбасом Boeing 777 рейсу МН 17 бойовика Володимира Цемаха.
У 2021 році стало відомо про зрив спецоперації українських спецслужб по затримці 32-терористів ПВК “Вагнер”, які брали участь у збитті Boeing 777. Також було вбито українського розвідника, генерал-майора Максима Шаповала.
У “зливі” спецоперації українських розвідників обвинувачували Офіс президента.
Нагадаємо, суд у Нідерландах розпочався 9 березня 2020 року після того, як міжнародна слідча група Joint Investigation Team – Спільна слідча група назвала імена підозрюваних у збитті літака Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу MH17.