Торгові мережі продали сотні тисяч гномів перед Різдвом та Новим роком: звідки походять персонажі та в чому їх сенс

Автор: Оксана Тупальська
17:30 03.01

Якщо ще рік тому червоних гномів перед Різдвом переважно продавала відома скандинавська мережа, то на зламі 2023/2024 років іграшками торгували і в супермаркетах, і в магазинах прикрас, і на святкових базарах. Що це за герой та звідки в нього така популярність?

Торгові мережі продали сотні тисяч гномів перед Різдвом та Новим роком: звідки походять персонажі та в чому їх сенс

У Скандинавії різдвяний гном або ельф – святковий персонаж, якому приписують більший вік, ніж Санта-Клаусу. І в цьому є певна логіка – бо якщо Святий Миколай (в світі відомий як Санта) жив у християнську добу та має чітке послання – заохочення чинити добро та ширити милосердя в світі, то гном чи ельф – постать язичницька.

Гному приписують місію божка домогосподарства. У данському, скандинавському та норвезькому фольклорі збереглася легенда, що ельфи та гноми мешкають на горищі та бережуть дім. Такий-собі аналог домового або духа-чортеняти. Оскільки гном має свого власника та підшефних йому людей, то своїм не шкодить. Приблизно така історія в різних варіаціях.

Також гноми – це збірна назва карликових підземних жителів, яким приписують мудрість, знання ковальства та шахтарства, місію охорони підземних скарбів.

Для них характерна відсутність обличчя, шапки натягнуті до носа, розповідає письменниця Ганна Осадко:

«Давні ляльки ніколи не мали обличчя, бо в очах душа людини. Були забобони, що така лялька може вкрасти душу дитини».

Якщо вивчити етимологію слова «гном», то воно далеко не різдвяне, а навпаки – бо в перекладі означає «демонічна істота». В германських народів гноми відомі як дверги, цверги чи дворфи, що також є спорідненим зі словами «збиток», «сон», «обман».  

Є навіть така моторошна історія в міфології, що в гномів перетворилися опариші, які утворилися після смерті велетня Іміра, з якого утворився світ. Після чого гноми виробляли коштовності для язичницьких божків.

Також є легенди, що гноми мають висоту з дитину та часом їх можна зустріти в горах, але побачивши людей вони лякають їх гучним криком.

Вочевидь, українці, які купають у магазинах іграшкових громів в червоних шапках, і гадки не мають про міфологічне походження персонажів – їх шиють привабливими. Покупці переважно не придивляються, що в іграшок немає обличчя, а деякі виробники гномів навпаки – додають очі та губи персонажам.

Цілком ймовірно, що мода на гномів мине, як і популярність іграшок Hello Kitty (які, між іншим, теж не мали усмішки на обличчях). А що точно не втратить популярність – то це іграшки з тваринками, які можна зустріти у вертепі – кроликами, віслюками, котами та песиками. Адже цих тварин дорослі і діти бачать живими у містах та селах України, і люблять їх, як рідних.

Раніше “ВК” розповідав, на Різдво Христове та у новорічні подарунки під ялинкою в усьому християнському світі вкладають карамельну тростину, переважно червоного кольору. Такі солодощі – це не ціпок Святого Миколая, а палиця пастуха, яка має символічне значення.

Великий Київ у Google News

підписатися