Про це йшла мова під час виїзної комісії КМДА до місця майбутнього пам’ятного комплексу й зустрічі з родинами героїв, повідомляє “Телеграф”.
Розміри надмогильних споруд на деяких похованнях військовослужбовців стали дискусійним питанням для родин героїв і управлінців. Суть конфлікту полягає у тому, що деяких військових ховали ще до рішення Київради про спорудження Меморіалу. Тож родичі встановлювали надмогильні пам’ятники, виходячи зі своїх фінансових можливостей, але в межах діючих на той час нормативів.
Деякі поховання по сусідству з’являлися потім. Всі надгробки відрізняються один від одного. Хтось ще встановив лавочки для сидіння біля меморіалів, десь поряд з могилами встановлені флагштоки тощо.
Ситуація виникла після того, як Київрада влітку 2023 року оновила деякі правила захоронення військових. В результаті на сьогодні вимоги до розмірів могил зменшили з 2,2 метра на 1,8 м до 1,8 метра на 90 см, запропонувавши уніфіковані формати для почесних поховань і стандартні хрести. Меморіали тих героїв, яких хоронили до цієї “могильної реформи” (загалом на Лісовому попри закритий статус некрополя ховали військових ще з початку АТО), вже мають підпадати під “переформатування”.
Втім, як запевняють чиновники і представники Ритуальної служби, наразі вже про перепоховання полеглих і демонтаж “неформатних” пам’ятників мова не ведеться. Родичам деяких поховань пропонують “реконструкцію” надмогильних плит, або вирішення спорів у судах.
Зазначимо, Національне військове меморіальне кладовище: стало відомо, який вигляд матимуть намогильні плити.