Масовий мор риби у Київському морі: еколог розповіла про ймовірні причини

Автор: Галина Ворона
15:29 22.06.2021

Держрибагентство відправило патруль на Київське водосховище, де днями стався масовий мор судака – трупи риб вкрили кілька кілометрів берега. Результатів перевірки ще немає, але екологи здогадуються про причину екологічного лиха.

Масовий мор риби у Київському морі: еколог розповіла про ймовірні причини
Світлодіодне освітлення

Як розповіла у Facebook еколог Людмила Циганок, ймовірною причиною замору риби може бути спека.

Мілководне море (майже, як калюжа), вода прогрівається дуже сильно + бурхливий розвиток синьо-зелених водоростей, що активно поглинають кисень з води – і, як наслідок, риба задихається”, – припускає фахівчиня.

Людмила Циганок нагадала, що одним із головних чинників забруднення водойм України є масове використання побутової хімії із вмістом фосфатів та інших сполук фосфору. 

Це також призводить до фосфатного отруєння водних гідроекосистем і цвітіння води в річках та озерах, яке набуває особливо великих масштабів у спекотний літній період.

Фосфати, які містяться у пральних порошках, засобах для миття посуду та прибирання, потрапляють у поверхневі водойми зі стічними водами і фактично стають добривом, яке сприяє прискореному росту синьо-зелених водоростей. Якщо у водойму потрапляє 1 грам фосфатів, це провокує ріст 5–10 кілограмів (!) синьо-зелених водоростей”, – пояснює експертка.

Відмираючи, синьо-зелені водорості поглинають кисень та виділяють токсичні речовини.
Як наслідок – від придухи гине риба та страждають інші представники водної фауни, катастрофічно знижується придатність води для питних та рекреаційних потреб населення, зростає ризик поширення інфекційних хвороб серед відвідувачів пляжів, втрачається туристична привабливість водних об’єктів.

Водночас при одному пранні фосфатними мийними засобами у воді опиняється до 16 г фосфатів.

За оцінками екологів концентрація фосфатів, які надходять із стічними водами на очисні споруди водоканалів перед скидом у водойми, перевищує нормативи скидів у 5-6 разів.

Більшість очисних споруд не спроможні якісно очистити воду при наявності понаднормових концентрацій хімічних речовин. Очисна потужність споруд не була розрахована на таку кількість забруднювачів, яка нині потрапляє у стічні води. Тому сполуки фосфору так чи інакше опиняються у природних водоймах.

Читайте також: Ні пити, ні дихати. Три екологічні проблеми, які найбільше хвилюють українців

До слова, на сайті петицій президента неодноразово з’являлись петиції про заборону фосфатів у мийних засобів, але жодна з них не набрала необхідної кількості голосів. Та уряд все ж дослухався до екологів та обмежив вміст фосфатів у мийних засобах.

Великий Київ у Google News

підписатися