«Тут безпечно, коли повітряні тривоги. Коли приходять діти – ми з ними малюємо, робимо майстер-класи, граємо. Вони можуть відволіктися від лікарняних буднів та від цих жахів війни. Створюю простір, щоб їм було комфортно та могли почувати себе дітьми», – розповіла лікарняна клоунеса Ольга Булкіна.
Ольга понад 3 роки займається лікарняною клоунадою та закінчила для цього професійну школу в Італії. Попри назву фаху, яка викликає усмішку, завдання лікарняного клоуна вкрай відповідальні – в доступний спосіб підтримувати дітей, коли ті опинились у складних обставинах.
«Люди, які не пройшли контроль з психологом не допускаються до роботи з дітьми в лікарні. Тому що ти можеш порушити цей дуже тонкий кордон і зробити гірше, принести не ту енергію, яка потрібна дитині. А коли йдеш в таке відділення, як, наприклад, онкології – ідеш в масці, в стерильному костюмі. Але це супердивне, коли є лікарі, палати, і з’являється щось веселе: «Давай, будемо грати», – ділиться Булкіна.
Підтримуючи дитину у випробуваннях важливо працювати і з батьками, каже спеціалістка – бо діти сильно відчувають енергію та емоції батьків:
«Особливо, якщо це дуже маленькі діти – вони все зчитують. Якщо мама в стресі, налякана, дитина все переймає на себе. Буває, діти мають почуття провини: мама плаче, бо я поганий. Тому величезна робота з батьками, щоб їх розслабити, переконати, що все нормально, пояснити через гру і сміх, що дитині потрібно давати атмосферу життя. Адже емоційний стан дуже сильно впливає на фізичний стан та хід лікування. Це бачать лікарі, доведено».
На запитання про те, як пояснити дитині, що таке війна, Ольга Булкіна відповіла так:
«Діти розуміють ще більше, ніж дорослі. На рівні емоцій, відчуттів. Дорослим треба перелаштовувати мозок, багато хто тільки зараз зрозумів, що в країні війна, хоча вона триває уже 9-тий рік. В людей ламаються світогляди. В дітей все зрозуміло, де чорне, де біле, хто поганий, хто злий. Вони малюють – і там зрозуміло: є ворог, є дім, який треба захищати, є супергерої наші ЗСУ, в них немає напівтонів».
Нагадаємо, під час окупації Київщини лікарня була бойовим госпіталем. Тепер недоношених дітей в Охматдиті виходжують у реанімації з вікнами, затуленими мішками з піском.