Магія давніх звичаїв: у Києві відкрилась виставка про найяскравіший цикл зимових свят українців

Автор: Галина Ворона
13:26 30.11.2023

Зимові різдвяно-новорічні свята – це особливий святочний час, сповнений давніми обрядами, звичаями та ритуалами: колядками і щедрівками, вертепами, ворожіннями, веселощами і гостиною. Все, що пов’язано із найяскравішим циклом зимових свят українців, який розпочинається на Романа (18 листопада) та закінчується на Водохреща (6 січня). зібрали на виставці “Українська зима: від Романа до Йордана” у Києві.

Магія давніх звичаїв: у Києві відкрилась виставка про найяскравіший цикл зимових свят українців

Виставку презентували Музей просто неба у Пирогові та Музей Києва.

Експозиція охоплює дві зали й умовно поділена на зони різних свят, які йдуть одне за одним і характеризуються особливою обрядовістю.

У першій залі відвідувачі зможуть побачити експонати з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України (скансену в Пирогові), зокрема, картини Василя Непийпива, рушники, керамічні іграшки. Також там представлені витинанки й різдвяні листівки з фондів Музею Києва й символи різдвяно-новорічного періоду: колядницькі зірки-“звізди”, “павуки”, дідухи, витинанки та ляльки. Перлиною цього простору є велика різдвяна шопка з фігурами Йосипа, Марії, Ісусика, тварин, а також — солом’яний вертеп, виготовлений учнями дитячої студії “Соломія”.

В експозиційній зоні, присвяченій традиціям передріздвяних свят (Катерини, Андрія, Миколая), відвідувачів познайомлять з давніми ворожіннями на долю, традиціями молодіжних вечорниць, звичаєм випікання особливого святочного медового печива «миколайчиків» та різдвяними прикрасами, виготовлення яких традиційно припадало на цей час.

Також тут можна побачити святковий інтер’єр хати з дідухом на покуті, керамічним посудом для 12-ти обрядових страв представляє традиції Святвечора, коли напередодні Різдва вся родина збирається за столом, аби вшанувати пам’ять предків.

Особливе місце в експозиції відведено традиції різдвяного колядування, що побутувало на Маланки. У цій частині виставки представлений святковий одяг, а також маски тотемних тварин — кози, коня, кобилочки, ведмедя — символів родючості, сили та здоров’я.

Нагадаємо, цього року Україна перейшла на новоюліанський календар, тож більшість церковних дат змістилися на 13 днів назад, нагадали організатори.

  • Де: МВЦ Музею історії міста Києва (вул. Б.Хмельницького, 7):
  • Графік роботи: Ср.-Нд.: 12:00-19:00, Пн-Вт.: вихідні. Каса працює з 12:00 до 18:30
  • Вартість вхідного квитка: 140/70₴ (повний/пільговий).

Читайте також: Зимові свята за новим календарем: коли вітати Катерину, Василя, Андрія, колядувати та стрибати в ополонку 

Нагадаємо, ПЦУ цієї осені перейшла на новоюліанський календар.

Великий Київ у Google News

підписатися