З 1 вересня ПЦУ житиме за новоюліанським календарем – що зміниться

Автор: Оксана Тупальська
11:53 31.08.2023

Про перехід на новоюліанський календар з 1 вересня повідомив секретар Митрополії Православної Церкви України у зв‘язках з громадськістю Віталій Даньчак. Таким чином реалізовується відповідне рішення найвищої владної соборної інституції ПЦУ – Помісного Собору.

З 1 вересня ПЦУ житиме за новоюліанським календарем – що зміниться
Світлодіодне освітлення

Дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам՚яті святих змістяться на 13 днів назад (будуть відзначатися на 13 днів раніше), – розповів Даньчак. 

  • 8 (а не 21) вересня відзначатиметься свято Різдва Пресвятої Богородиці,
  • 14 (а не 27) вересня – Воздвиження Хреста Господнього,
  • 1 (а не 14) жовтня Покрова Пресвятої Богородиці.
  • З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст,
  • Різдво Христове святкуватиметься 25 грудня.

“В наступному році Петрів піст не буде загальним, бо Свята П’ятдесятниця буде святкуватися 23 червня, а день святих першоверховних апостолів Петра і Павла – вже 29 червня. Отже не існуватиме визначеного періоду посту, який мав би розпочатися за тиждень після дня Святої Трійці. Але для тих, хто бажає поститися за прикладом розвʼязання цього питання в інших Помісних Церквах може бути взятим для посту період після свята святих апостолів Петра і Павла – з 1 по 5 липня”, – пояснив секретар Митрополії Православної Церкви України у зв‘язках з громадськістю, Митрофорний протоієрей ПЦУ Віталій Даньчак.

Великий піст триватиме з 18 березня по 4 травня. Пасха у 2024 році припадає на 5 травня.

“Тут нагадаємо, що ця дата є спільною і для тих, хто дотримується юліанського, і для тих, хто живе за новоюліанським календарем. Адже календарна традиція щодо обчислення Пасхалії є загальною для всіх Помісних Православних Церков”.

Помісний Собор зберіг за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий (юліанський) календар.

“Кілька років тривала підготовка до цього історичного рішення переходу на більш сучасний і точний календар, яким давно вже послуговується більшість Помісних Православних Церков… Календарна реформа буде проходити без примусу, спокійно і розважливо, даючи всім можливість прийняти необхідні зміни поступово й усвідомлено”, – сказав Даньчак.

Нагадаємо, Православна церква України ухвалила рішення про перехід на новоюліанський календар на архієрейському соборі у травні. Тоді проти переходу проголосував один єпископ, ще один утримався. Згодом відповідне рішення ухвалив Священний синод ПЦУ.

Великий Київ у Google News

підписатися