Київські митники зупиняють на кордонах старовинні ікони – які правила вивезення цінностей діють під час війни

Автор: Оксана Тупальська
18:07 31.07.2023

На тлі масового виселення з приміщень Києво-Печерської лаври ченців УПЦ, які забирали з собою цінності храмів та каплиць, кореспондент «Великого Києва» звернувся з запитом до Київської митниці. Поцікавився, чи великі шанси в промосковських церковників вивозити з краю цінні речі, а також які діють правила переміщення цінного вантажу під час війни.

Київські митники зупиняють на кордонах старовинні ікони – які правила вивезення цінностей діють під час війни
Світлодіодне освітлення

На пряме запитання про ризики вивезення закордон ікон та приладдя з Києво-Печерської лаври в митниці відповідати не стали. Водночас, повідомили, що у 2023 році  затримували вантаж з іконами.

«23 січня 2023 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці під час огляду міжнародного поштового відправлення було виявлено українську ікону в кількості 1 штука. На іконі зображена Божа матір з немовлям (Одигитрія). Ікона поміщена в нерозбірний кіот та містить ознаки старовини. Відповідно до висновку державної експертизи культурних цінностей Державного художнього музею України від 17 лютого 2023 року ікона є автентичною та має історичну та культурну цінність. Орієнтовна вартість предмету правопорушення складає 40 тис грн».

Ще одну ікону наприкінці лютого 2023 року хотіли відправити з України в США під виглядом фурнітури. “Богоматір “Тихвинська”, виготовлена майстрами борисівського іконописного промислу Слобожанщини.

 

Подібне зображення Богородиці було своєрідною візитівкою української Борисівки (тепер Брянська область РФ). Відправник – з українського міста Покров.

Наступний випадок було зафіксовано у березні 2023 року. Митники не дозволили вивезення ікони, що має оціночну вартість 2 тис грн, та є типовою для кінця ХІХ-початку ХХ ст., в народному виконанні, має історичну та культурну цінність.

А в липні старовинну ікону кінця ХІХ – початку ХХ століття – “Богоматір Смоленська” пересилали за кордон як сувенір, поки не зупинили фахівці митної служби. Пункт відправлення – знову США. Відправник – громадянин України з Ізмаїлу.

«Її можна віднести до Борисівської іконописної школи, що знаходилася на  українській Слобожанщині. Нині іконописний центр Слобода Борисівка вважається історико-культурним явищем. Борисівські ікони унікальні за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування. Зокрема, лики мають виразні мигдалевидні світлі очі з чітко окресленою верхньою повікою”, — йдеться в повідомленні Київської митниці.

В.о. голови Держмитслужби України Сергій Звягінцев розповів, що до об’єктів матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення, та підлягають збереженню відносять:

  • оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі, твори декоративно-прикладного та традиційного народного мистецтва
  • предмети, пов’язані з історичними подіями та розвитком суспільства та держави, історії, науки та культури
  • предмети, що стосуються політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва.

«Підставою для пропуску за межі України таких товарів є свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей», – зазначив доповідач.

Однак є низка цінностей, які не можна вивозити за жодних умов. Це:

  • цінності, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання
  • культурні цінності, включені до Національного архівного фонду
  • культурні цінності, включені до Музейного фонду України.

Водночас, твори сучасного мистецтва, виготовлені після 1950 року можуть бути вивезені тимчасово за межі країни, якщо йдеться про сучасні гобелени, сувеніри, придбані в торгових мережах, авторська графіка, вироби з кераміки, скла, фарфору дерева, металу, текстилю тощо.

Також дозволяється вивозити або пересилати сучасні вироби з дорогоцінних металів, якщо їхня вартість не перевищує 10 тис. євро. Однак за наявності свідоцтва та декларування.

Нагадаємо, Київська митниця провела тендер на оренду собаки.

Великий Київ у Google News

підписатися