Як розповіли на Facebook-сторінці Київської митниці, жіноче намисто з 13 монетами митники виявили під час митного контролю міжнародного поштового відправлення, яке прямувало з міста Дніпро за кордон.
З огляду на наявні ознаки старовини, прикрасу було вирішено скерувати до Національного музею історії України для проведення мистецтвознавчої експертизи.
Експерти музею визначили, що виявлена митниками прикраса – оригінальне намисто-пацьорки зі смальти з монетами-дукачами. Дукачі у прикрасі виготовлені з монет російської імперії кінця ХІХ-початку ХХ століть та монети-дукача XVIII століття. Походженням намисто з Наддніпрянської України. Прикраса має культурну та історичну цінність як важлива етнографічна пам’ятка, що висвітлює історію, побут, матеріальну культуру України.
Окрім центральної, монети в намисті виготовлені зі срібла в період з 1896 по 1915 роки. Центральний же медальйон-дукач є імітацією монети “Рубль” з хрещатою монограмою замість герба, виготовлений, ймовірно, з олова у XVIII ст.
Намисто-пацьорки – це українська традиційна жіноча нашийна та нагрудна прикраса. Найбільшого поширення використання монет-дукачів у виготовленні традиційних українських прикрас набуває саме в проміжок кінця ХІХ-початку ХХ століття.
Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам надано не було.
Стосовно громадянки, яка відправляла старовинне намисто за кордон, Київською митницею складено протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України.
Намисто вилучено до винесення судом рішення у справі.
Читайте також: Київські митники зупиняють на кордонах старовинні ікони – які правила вивезення цінностей діють під час війни
Нагадаємо, у одній із посилок митники також виявили перстень Ордену Єзуїтів, прикраси часів Русі та середньовічний гральний кубик.