Як написав відомий столичний актиівіст, журналіст Михайло Погребиський, розрахунок при прощтовхуванні проекту побудови в “Урочищі Лиса гора” військового кладовища досить простий – під час війни, коли у величезної кількості людей горе та відповідний емоційний стан із-за втрачених на війні рідних та близьких- якось не до Закону.
“Для мене цілком очевидно, що побудова військового меморіального кладовища за рахунок заповідного об’єкту – це лише “святий” привід зайти та освоїти величезну й переважно лісову ділянку, знівелювати захисний статус урочища! Так би мовити, “темою” кладовища “пробити” Лису Гору – а далі ми побачимо, як на Лису гору полізуть забудовники! І декому із забудовників вже не терпиться!” – наголосив він.
За інформацією Погребиського, вже є звернення забудовника ТОВ “Екобуд-трейд”на Київраду та Департамент земельних ресурсів КМДА. У зверненні – прохання на вилучення однієї із земельних ділянок, що перебувають в складі Регіонального ландшафтного парку “Урочище Лиса гора”, з природо-заповідного фонду України. Йде мова про ділянку кадастровим номером 8000000000:82:415:0116 площею 0.8592 га.
Справа в тому, що територія РЛП “Урочище Лиса Гора” включає в себе не тільки земельну ділянку, землекористувачем якої є музей “Київська фортеця” (це найбільша ділянка кадастровим номером 8000000000:82:415:0201 площею 118.7449 га), але й інші, маленьки земельні ділянки – все це разом складає визначену площу РЛП “Урочище Лиса гора” в 137,1 га.
Погребиський переконаний, що наразі ідеться передусім про спроби розшматування парку і ліквідації його статусу.
До слова, “ВК” писав про те, чому на Лисій Горі не можна будувати військове кладовище та що необхідно знати тим, хто ніколи не був на цій горі.
Нагадаємо, що Київрада 3 жовтня опублікували проєкт рішення щодо плану спорудження Національного меморіального військового кладовища на заповідній території урочища “Лиса Гора”. Для цього планують виділити орієнтовно 5 мільйонів гривень з бюджету міста.
Згодом на сайті Київради були оприлюднені дві петиції з однією й тією ж вимогою: заборонити створення військового кладовища на території урочища “Лиса Гора” в Голосіївському районі столиці.
Як писав “ВК“, у березні 2021 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт щодо створення Національного військового меморіального кладовища в Київській області.