Патон все життя займався розробками у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів. Академік відомий всьому світу завдяки винаходам (автор і співавтор понад 720 винаходів), зокрема, які допомагають проводити зварювання в космосі, під водою, а також в організмі людини. За активного сприяння Бориса Патона було побудовано масив «Академмістечко» в Києві. На честь його батька – академіка Євгена Патона – названо міст в Києві через Дніпро, Інститут електрозварювання та астероїд.
ТОП-5 винаходів Бориса Патона
1. Унікальні автоматичні установки, що дозволяють зварювати під флюсом броню танків
Під час Другої світової війни Борис Патон отримав свою першу наукову перемогу: він допоміг створити унікальні автоматичні установки, що дозволяли зварювати під флюсом броню і інші елементи танка Т-34. Перед вченими було поставлено завдання — зробити броню танків більш стійкою до вибухів снарядів. Багатогодинні випробування показували, що поява мікроскопічної тріщини в броні після зварювання призводить до її миттєвого руйнування від найменшого удару. Борис працював зі своїм батьком, не менш легендарним вченим Євгеном Патоном, який вперше у світі розробив досконалу технологію для автоматичного зварювання броні. Згодом метод зварювання під флюсом назвали “швом Патона”.
2. Зварювання під водою
Спосіб зварювання під водою заснований на відкритті, що дуга, незважаючи на інтенсивне охолодження водою, нагріває та плавить метал практично настільки ж легко, як і в повітрі. Це дозволило відкрити нові можливості під час освоєння континентального шельфу, зведення та ремонту портових споруд.
3. Зварювання в космосі
25 липня 1984 року радянські космонавти Світлана Савицька і Володимир Джанібеков провели перший в історії експеримент зі зварювання металу в відкритому космосі. Космонавти випробували на орбіті революційну розробку вчених київського Інституту електрозварювання – універсальний ручний інструмент, аналогів якому в світі не було. Створенням обладнання керував Борис Патон. Він особисто допомагав космонавтам освоїти зварювання в складних умовах – невагомості, абсолютного вакууму і колосальних перепадів температури.
4. Електрозварювання м’яких тканин у медицині
Цей винахід Патона є, мабуть, найвідомішим. Патон розробив його з фахівцями інженерного та медичного профілів. Сам метод полягає в тому, що хірург за допомогою спеціального апарату стискає електродами пошкоджену ділянку тканини. Після ввімкнення струму тканини з’єднуються за рахунок виділення білка. Метод застосовується під час проведення операції на шлунку, сечоводі, маткових трубах, молочних залозах, прямій кишці та під час видалення гланд. Зараз в Інституті Патона працюють над можливістю зварювання кісткової тканини. Коли вчені зможуть це робити, то переломи найвищої складності лікуватимуть за лічені дні.
5. Електрометалургія
Електрометалургія – це розплавлення металів за допомогою електрики. Патон же удосконалив цей метод, і так виникла галузь спецметаллургія. Цей метод включає в себе вакуумну дугову плавку, електронно-променеву плавку, електрошлакового переплавлення і плазмо дугову плавку. З їх допомогою з’явилася можливість розплавити метали з високими механічними властивостями, жароміцних, корозійну стійкість. Їх надалі використовували для космічної, реактивної, атомної галузей, а також хімічного машинобудування.
Нагадаємо, вчора помер видатний український науковець, багаторічний президент Національної академії наук України Борис Патон. Похорони вченого, попередньо, відбудуться в суботу на Байковому кладовищі, де покояться його рідні – батько, мати, донька.