Кирилівські печери – потаємні підземні ходи та поховання, розташовані біля і всередині храму

Автор: Любава Лисичкіна
20:49 26.06.2023

Майже дев’ять століть у живописній північно-західній частині Києва височіє стародавня Кирилівська церква, витончена архітектура якої приваблює погляд і тішить душу. Історія пам’ятки і досі приховує від нас подробиці численних подій, що сталися з храмом за його багатовіковий життєвий шлях.

Кирилівські печери – потаємні підземні ходи та поховання, розташовані біля і всередині храму
Світлодіодне освітлення
Про деякі потаємні моменти з історії храму розповіли у Музеї “Кирилівська церква” Офіційна сторінка.
 
Таємниці
Церква має потаємні підземні ходи та поховання, розташовані біля і всередині храму.
 
Походження кирилівських печер досі не з’ясоване. М.Сементовський датував їх ХІ–ХІІ ст., припускаючи виникнення печер ще до будівництва Кирилівської церкви.
Професор київського Імператорського університету Св. Володимира В.Антонович, досліджуючи Кирилівські пагорби в кін. ХІХ ст., виявив близько 20 печер, які становили найчисленнішу з відомих професору печерних споруд на березі Дніпра.
 
О.Совєтов вважав, що Кирилівські печери мали військово-стратегічний характер і були викопані для захисту війська від негоди, оскільки в цій місцевості доволі часто відбувалися збройні сутички між тими, хто володів Києвом і претендентами на великокняжий стіл.
 
На думку археологів, колись Кирилівські печери біли досить просторими і мали розгалужені підземні ходи з похованнями. Глибина печер сягала 8–10 м, ширина ходів – 60–80 см, висота – 180–200 см. Поховання в них були розташовані перпендикулярно проходу.
 
У приміщенні самої Кирилівської церкви, яка будувалася як усипальниця, також знаходилися поховання. У храмовому притворі, у напівкруглих нішах (аркосоліях), спочивали чернігівські князі з роду Ольговичів: княгиня Марія Мстиславівна – дружина засновника храму, її старший син князь Святослав Всеволодович, онук княгині – князь Всеволод Чермний зі своєю дружиною. До нашого часу ці поховання не збереглися. Зображення чернігівських князів можна побачити у храмовому стінописі ХІІ ст.
 
В усіх 4-х аркосоліях експонуються музейні реліквії: ослінчик, виконаний власноруч художником Михайлом Врубелем, надгробна плита ХVІІІ ст., деталь панікадила з Кирилівської церкви (ХVІІІ ст.) та археологічні знахідки: будівельні матеріали ХІ–ХІХ ст.
Живопис
 
На стінах храму збережено близько 800 кв. м унікальних фресок ХІІ ст., монументальні зображення ХVІІ ст., твори художників ХІХ ст., зокрема Михайла Врубеля та відомих українських живописців: Миколи Пимоненка, Івана Селезньова, Івана Їжакевича та ін.
 
Познайомитися з історією
 
Щодня, крім середи, ми запрошуємо Вас до Кирилівської церкви для детального знайомства пам’яткою. В часи роботи музею для всіх бажаючих проводяться екскурсії на різні теми:
  • «Творчість М. Врубеля в Кирилівській церкві»,
  • «Творчість художників ХІХ ст. в Кирилівській церкві»,
  • «Архітектор І.Г.Григорович-Барський в історії Кирилівської церкви та Києво-Кирилівського монастиря» (тривалістю 45 хв.),
  • Оглядова екскурсія пам’яткою (тривалістю 45 і 90 хв.), 
  • освітньо-ігровий квест «Знайомимося з Кирилівською церквою» (тривалістю 45 хв.).
 
24 і 25 червня 2023 р. (субота, неділя) ми запрошуємо Вас о 13.00 на екскурсію: «Творчість М.Врубеля в Кирилівській церкві», о 15.00 – Оглядова екскурсія Кирилівською церквою. Тривалість екскурсій 45 хв.

Великий Київ у Google News

підписатися