КСУ про відсторонення Тупицького: рішення є юридично нікчемним і не підлягає виконанню

16:33 30.12.2020

Указ президента Володимира Зеленського про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці неконституційним і порушує приписи статей 1, 6, 8, 19, 106, 147, 149, 153 Конституції. Тому він є юридично нікчемним і не може підлягати виконанню.

КСУ про відсторонення Тупицького: рішення є юридично нікчемним і не підлягає виконанню

Як повідомляє пресслужба КСУ, таке рішення прийнято сьогодні на спеціально скликаному засіданні Конституційного суду.

“Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції та повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України)”, – говориться у повідомленні.

У КСУ наголосили, що Конституція не наділяє президента правом відсторонення від посади судді КСУ і взагалі не передбачає можливості відсторонення судді КСУ від посади, а лише встановлює підстави та порядок звільнення судді Конституційного суду з посади, припинення його повноважень, затримання його або утримання під вартою чи арештом.

Видавши указ № 607/2020 від 29 грудня 2020 року, президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень та застосував до судді КСУ захід забезпечення кримінального провадження, який відповідно до Конституції та законів України не може бути застосовано до суддів Конституційного суду”, – пояснили в КСУ.

За даними відомства, положення статті, за яким Зеленський відсторонив Тупицього, не поширюються на суддів Конституційного суду та є незастосовними щодо них.

Видавши указ № 607/2020 від 29 грудня 2020 року, президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень та порушив приписи статей 1, 6, 8, 19, 106, 147, 149, 153 Конституції, підсумували у КСУ.

Отже, з конституційно-правової точки зору указ президента “Про відсторонення від посади судді Конституційного суду України” від 29 грудня 2020 року № 607/2020 є юридично нікчемним і не може підлягати виконанню, оскільки він виданий президентом України з перевищенням його конституційних повноважень, суперечить конституційним засадам організації державної влади в Україні, конституційним принципам діяльності КСУ, посягає на конституційно-правовий статус судді Конституційного суду”, – заявили у КСУ.

Там наголосили, що Кримінальний кодекс передбачає кримінальну відповідальність за втручання у діяльність державного діяча.

Виходячи з цього, у КСУ кажуть, що суддя Тупицький зобов’язаний продовжувати виконувати свої службові обов’язки, а президент – негайно скасувати свій указ.

Нагадаємо, напередодні президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення від посади судді КСУ скандального судді КСУ Олександра Тупицького. Днем раніше  Олександр Тупицький не з’явився до суду на процесуальні дії начебто через сімейні обставини. Довідки, втім, про поважність причини не надав. 

Як повідомлялось, наприкінці жовтня цього року КСУ визнав неконституційною норму про кримінальну відповідальність за декларування недостовірних відомостей. Це рішення спричинило конституційну кризу у країні і викликало незадоволення суспільства, яке вилилось у багаточисельні акції протесту. Президент хотів звільнити суддів і навіть не виключав можливості розпуску парламенту.

Зеленський звернувся до Венеційської комісії із проханням допомогти із збалансованим комплексним рішенням конституційної кризи в Україні, і там визнали, що рішення КСУ про неконституційність окремих положень антикорупційного законодавства не має чіткої аргументації, твердих основ у міжнародному праві та приймалося під впливом можливого конфлікту інтересів. На сьогодні Рада відновила відповідальність за брехню в деклараціях.

Великий Київ у Google News

підписатися