Кравчук розповів, як вони з Єльциним намагалися зберегти СРСР

Автор: Тетяна Сененко
17:22 08.03.2021

Керівники союзних республік розглядали можливість збереження СРСР і перетворення його в конфедерацію. Незадовго до підписання Біловезьких угод в резиденції Ново-Огарьово під Москвою обговорювався сценарій, при якому Радянський Союз міг зберегтися.

Кравчук розповів, як вони з Єльциним намагалися зберегти СРСР

Про це в понеділок, 8 березня, розповів в ефірі одного з українських телеканалів перший президент України Леонід Кравчук.

“Єльцин порадився з багатьма керівниками республік, я пам’ятаю, ми з ним сиділи вдвох і обговорювали цю тему. Він говорив – Леоніде Макаровичу, а якщо ми запропонуємо замість федерації конфедерацію? І ми почали обговорювати, якою може бути конфедерація на території СРСР, і дійшли висновку: давайте обговоримо цю тему з Горбачовим. Сіли за стіл, Єльцин говорить: Михайле Сергійовичу, у нас не клеїться, ми не можемо домовитися, тому що почалися великі рухи в республіках, люди хочуть більше прав, свобод, незалежності, давайте подумаємо, як реформувати країну з федерації в конфедерацію. Горбачов каже: а зразок конфедерації можете запропонувати? Єльцин говорить: звичайно, Швейцарія, сьогодні ви президент, через рік Леонід Макарович, ще через рік я. Горбачов так задумався і каже: ні, ні, ні, так не можна, повинен бути один президент”, – сказав Кравчук.

Пан Кравчук переконаний, відразу було зрозуміло, що для Горбачова головним питанням була влада, він не хотів нічого міняти, якщо він не при владі.

“Ось після цього стало зрозуміло, що цей сценарій не пройде. І через деякий час Горбачов запропонував всесоюзний референдум про збереження СРСР. І стало зрозуміло, що нічого радикально Горбачов не збирається міняти. Він хотів робити зміни при збереженні системи. А це неможливо”, – сказав Кравчук.

При цьому він зазначив, що Горбачову потрібно “сказати добре слово” за те, що він запустив процеси, які призвели до розвалу Радянського Союзу.

“За це Горбачову треба сказати добре слово. Він набрався мужності, енергії і сили, напевно, розуміючи, чим це може закінчитися, але він цей крок зробив”, – розповів Кравчук.

До слова, нещодавно співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко заявила, що була шокована участю голови тристоронньої контактної групи Леоніда Кравчука в ефірі російського пропагандистського каналу “Росія 1”. Там у прямому ефірі Кравчук вів дискусію з терористом “днр” Денисом Пушиліним.

Великий Київ у Google News

підписатися