Коли закінчиться карантин? Порівнюємо слова нашої влади з планами ЄС

16:07 10.04.2020

Ретроспектива карантину в Україні стає дедалі більше схожою на анекдот про смерть і листочок “приходьте завтра” на дверях. “Великий Київ” спробував розібратись, коли ж все таки обмежувальні заходи послаблять і порівняти українську стратегію із стратегією ЄС. 

Коли закінчиться карантин? Порівнюємо слова нашої влади з планами ЄС

Україна

12 березня  – розробляється план протиепідеміологічних заходів та обмежень. Попередньо – до кінця березня. Було закрито навчальні заклади та скасовано усі масові події. 

17 березня – карантин посилюється. Обмежувальні заходи поширюються на транспорт та роботу закладів громадського харчування, а також торгові та розважальні центри. 

25 березня – от уже цей кінець березня і настав, але про послаблення карантину мова не йде, ба більше – звідусіль говорять про його продовження. На території України вводить режим “надзвичайної ситуації” і карантин вирішено продовжити до 24 квітня

Чи може до 15 травня? 

Починаючи з першого квітня (і це зовсім не жарт до Дня Дурня), розповсюджуються чутки про продовженн карантину до 15 травня. 

Ноги у цих чуток ростуть з посту Арсенія Авакова у facebook.

Міністр написав: 

“МОЯ ТОЧКА ЗОРУ: країна почне повертатися до нормального життя – не раніше 15 травня. І це – припущення оптиміста”. 

Заступник Авакова Антон Геращенко того ж дня підтвердив припущення у пості на своїй сторінці у facebook.

“Пік пандемії в Україні очікується між 15 та 25 квітня. Ось чому карантин в Україні може бути продовжений до 15 травня”.

Чи може взагалі до осені? 

9 квітня – прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що карантин, скоріш за все продовжать до початку травня. 

“Постановою уряду було визначено, що карантин діє до 24 квітня. Скоріш за все, він буде продовжений до початку травня. І тільки тоді ми зможемо відмінити частину обмежень”, – сказав Шмигаль. 

10 квітня – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що карантинні заходи можуть бути послаблені в другій половині травня за умови, що зараз кожен громадянин буде дотримуватись встановлених обмежень. 

10 квітня – виконувач обов’язків голови Київської держадміністрації Василь Володін під час брифінгу заявляє, що якщо жителі області не будуть самоізольовувати – є ризики, що карантин продовжиться до осені

Європа

Європа тим часом не поспішає щотижня казати нові дати. 

Так званий “Європейський маршрут по виходу з пандемії COVID-19“, зосереджений радше на фінансовій стороні питання виходу з кризи та відновлення після неї. 

Згідно з “маршрутом”: 

“Точний час та конкретні заходи в рамках стратегії виходу [з кризи] можуть різнитись в залежності від країни учасниці. Тим не менше, необхідно, щоб країни дотримувались загальних рамок та принципів”. 

В той же час, єврокомісар Йоганнес Хан відзначає, що “у нас немає правових інструментів для регулювання таких питань, ми можемо лише закликати уряди [до дій]”. 

Конкретно, план Європейського Союзу щодо виходу з кризи полягає ось у чому: 

1) підвищити максимальний верхій поріг бюджету ЄС,

2) цей крок дасть комісії додаткові можливості позик на фінансових ринках. 

Financial Times відзначають слова єврокомісара Хана: 

“Ми повинні прискорити відновлення та стійкість ЄС шляхом [вдосконалення] його майбутнього бюджету”.

Якщо говорити більш точно, то мова йде про розблокування 1,5 трлн євро витрат та інвестицій протягом трьох років. 

І здавалося б, все уже зрозуміло: розблоковуємо кошти, прискорюємо відновлення та стійкість, допомагаємо країнам, постраждалим від пандемії коронавірусу вийти з кризи. 

Як би не так. 

У тій же статті Financial Times відзначають такий собі невеличкий конфлікт всередині ЄС. 

“Держави-члени ЄС не можуть дійти згоди щодо колективної відповіді на економічний спад, викликаний коронавірусом, оскільки північні країни на чолі з Німеччиною опираються спробам Італії, Франції та Іспанії стимулювати спільні позики в спробах прискорити зростання”. 

То що ж виходить? Країни, які особливо потерпають від пандемії, мають почекати, доки в Євросоюзі вирішать, що з ними робити? 

Втім, є і такі, що вирішили не чекати. 

На Washington Post відзначається, що в понеділок 6 квітня Австрія та Данія стали першими країнами, які презентували конкретні плани з “відкриття” їх суспільств після локдаунів. 

План Австрії такий:

14 квітня – відкриття маленьких магазинів;

1 травня – відкриття великих магазинів;

середина травня – відкриття ресторанів, готелей та шкіл – остаточне рішення буде прийняте в кінці квітня; 

липень – відновлення масових подій.

В Данії школи планують відкрити 15 квітня.

Висновок

Чекати міжнародної згоди з питання означає тільки грузнути в болоті відстрочок (яке і без того присутнє). Куди раціональніше зараз брати приклад з Австрії та Данії.

Доки в Євросоюзі сперечаються щодо планування бюджету та якогось ефемерного “зміцнення”, в Австрії та Данії починає відбуватись реальна економіка просто зараз. 

 

Великий Київ у Google News

підписатися