Карантин, день 673. COVID-19 шкодить мозку “літніх” людей більше, ніж хвороба Альцгеймера

Автор: Тетяна Сененко
09:16 15.01.2022

Нейрофізіологи з’ясували, що коронавірус у деяких випадках пошкоджує клітини мозку сильніше, ніж тяжка форма хвороби Альцгеймера.

Карантин, день 673. COVID-19 шкодить мозку “літніх” людей більше, ніж хвороба Альцгеймера

Результати дослідження опублікував науковий журнал “Alzheimer’s & Dementia”.

“Ми виявили, що зараження COVID-19 призводить до різкого зростання в концентрації біомаркерів, пов’язаних з пошкодженням нейронів. Їх частки в багатьох випадках бувають такими ж або навіть вищими, ніж у пацієнтів з хворобою Альцгеймера, що особливо характерно для тих хворих, які відчувають нейрофізіологічні порушення під час гострої фази інфекції”, – розповіла Дженніфер Фронтера, професор Нью-Йоркського університету, яка брала участь у дослідженні.

Інфекція в деяких випадках викликає серйозні порушення в роботі мозку, у тому числі лихоманку, тимчасове погіршення пам’яті та зниження розумових здібностей. Подібні відкриття змушують вчених детально вивчати, як довго зберігаються ці симптоми у пацієнтів, які пережили тяжкі форми COVID-19, і чи погіршуються вони згодом.

Фронтера та її колеги з’ясували, що розвиток коронавірусної інфекції часто супроводжується виробленням великої кількості сигнальних молекул та інших сполук, концентрація яких зазвичай зростає у разі розвитку хвороби Альцгеймера та інших нейродегенеративних розладів.

Вчені зробили це відкриття при вивченні історії хвороб 250 пацієнтів, які почали скаржитися на проблеми з  пам’яттю після того,  перенесли коронавірусну інфекцію у легкій або тяжкій формі. Вчені зібрали зразки їхньої крові та інших біоматеріалів та детально вивчили їхній хімічний та гормональний склад.

Цей аналіз показав, що кров американців похилого віку, які перенесли COVID-19 і страждали від проблем з ясністю розуму і пам’яті, містила в собі надзвичайно високі концентрації тау-білка, бета-амілоїду, а також білків UCHL1, GFAP і NFL. Всі ці речовини потрапляють у кров при пошкодженні чи загибелі нервових клітин і зазвичай не зустрічаються у значних кількостях у здорових людей.

Вже наступного тижня столицю може накрити нова хвиля коронавірусу. Зокрема, передбачається збільшення кількості хворих новим штамом “Омікрон”.

Великий Київ у Google News

підписатися