Як розповіла колишня в.о. міністра МОЗ Уляна Супрун, на даний момент не існує доказів, що вірус може передаватися через воду в басейнах, гарячих ваннах, спа-салонах або на майданчиках для водних ігор. Особливо, якщо воду в них обробляють хлором, адже він здатний інактивувати вірус у воді.
Так само дуже малоймовірно інфікуватися через воду у відкритих водоймах, річках чи у солоній воді. Поки це питання все ще досліджується, але є кілька тез, які дозволяють припустити чому це так:
- Щоб інфікуватися вірусом найчастіше його частинки потрібно вдихнути, а не проковтнути. Саме тісний контакт з інфікованою людиною є найбільш ймовірним способом підхопити вірус. Інший — це через забруднені поверхні та торкання обличчя без належної гігієни рук.
- Коронавіруси погано виживають у воді.
- Вірус виявляли в фекальних масах хворих на COVID-19 людей. Теоретично вони можуть потрапити у воду, а потім, якщо людина під час плавання її проковтне, то може потрапити безпосередньо в організм. Але в такому стані дуже малоймовірно, що вірус залишається активним та небезпечним.
- У районах, де морська вода змішується із стічними водами, які можуть бути заражені вірусом, теоретично можливо, що дія хвиль і сонця може аерозолізувати ці частинки та перенести через вітер на пляжі. Але це дуже невелика ймовірність. Хоча, безумовно, у місцях, де вода змішується зі стічними водами, купатися не варто.
Супрун зазначила, що найбільший ризик інфікуватися, коли йдеться про відпочинок біля води, — це великі скупчення людей та неможливість тримати фізичну дистанцію на переповнених пляжах чи біля басейнів. Але якщо дотримуватися цих правил, то ризик можна мінімізувати:
- уникайте великого скупчення людей — як на березі водойми чи моря, біля басейну, так і в самій воді;
- надавайте перевагу відкритим пляжам на свіжому повітрі, а не відпочинку у закритих приміщеннях біля басейнів;
- дотримуйтеся фізичної дистанції щонайменше у 2 метри;
- дотримуйтеся гігієни кашлю та чхання, а також належної гігієни рук; не торкайтеся обличчя брудними руками;
- не торкайтеся предметів (парасольок від сонця, шезлонгів тощо), якщо не впевнені, що вони продезинфіковані;
- не переодягайтеся в тісних роздягальнях, де багато людей;
- не приходьте на пляж, якщо маєте симптоми гострої респіраторної інфекції;
Як повідомлялося раніше, маски на пляжі носити не обов’язково, але треба дотримуватись соціальної дистанції – відстань між людьми має бути не менше 1,5 метрів. Про це розповів міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
Нагадаємо, на вихідні жителям столиці зробили подарунок – нарешті для купання відкрили міські пляжі. Держпродспоживслужба провела лабораторні дослідження води, перевірила якість питної води у фонтанчиках.
У цьому році біля водойм відкрито 32 зони для відпочинку, 12 з яких – із можливістю купання (СПИСОК).