Історичний шок і непорозуміння: Дід Мороз не одразу був комуністичним та не завжди нехтував Різдвом Христовим

Автор: Оксана Тупальська
17:31 31.12.2023

Радянський образ Діда Мороза походить з часів, коли комуністів ще не було, а люди святкували Різдво Христове усім краєм. Його вигадали ще в ХІХ столітті – як персонажа, який носив подарунки дітям.

Історичний шок і непорозуміння: Дід Мороз не одразу був комуністичним та не завжди нехтував Різдвом Христовим Фото: Дід Мороз - новорічний персонаж, дає "зелене світло" настанню нового року. Поштівка, видавництво "Мистецтво", 1966 рік. Фото Станіслава Цалика

“Коли європейський звичай ставити для дітей на Різдво ялинку і потайки класти під неї подарунки поширився на теренах сучасної України (губерній, які контролювала Російська імперія), малюки почали цікавитися: хто лишає їм подарунки до дня народження Ісуса Христа?”, – розповідає письменник та краєзнавець Станіслав Цалик в блозі ВВС.

Дід Мороз – різдвяний персонаж, несе дітям подарунки. Поштівка кінця ХІХ ст. Фото Станіслава Цалика

З тогочасної періодики відомо про спроби приписати дарунки янголові, бабусі Зимі, гномам, а також низці казкових персонажів. Але найбільш правдоподібним виявився варіант з Морозом – таким собі добрим дідусем у шубі з мішком подарунків за плечима.

“Звісно, радянська влада використовувала Діда Мороза у власних інтересах. Але з’явився він ще в середині ХІХ століття. І не як новорічний персонаж, а як різдвяний”, – зазначає Цалик.

Дід був відомим з зимової казки “Мороз Іванович”, надрукованої Володимиром Одоєвським 1840 року в збірці “Казки дідуся Іринея”.

Більшовики, атакувавши релігію, навіть вводили заборону на різдвяного Діда Мороза у 1927 році – оазом із ліквідацією святкування Різдва Христового.

“Вже наприкінці ХІХ століття словосполучення “Дід Мороз” було загальновживаним. Різдвяного дідуся-дарувальника зображали на численних поштівках, сторінках грудневих чисел журналів, у книжках. Червона шуба, до речі, з’явилася саме тоді. А за кілька років перед Першою світовою війною Дід Мороз перестав бути віртуальним героєм – почав “особисто” ходити по квартирах і вітати дітей”, – каже краєзнавець.

Але незабаром, у  грудні 1935-го Дід Мороз знову став відомим, проте тепер пропаганда говорила про нього, як про новорічного персонажа. Він дарував подарунки, проте не тому, що свято Різдва Христового, а бо прийшов новий рік (де немає Бога). Саме тоді святковий дід повернувся до Києва – на територію “сталінського СРСР”. Снігурка, неодмінна колежанка Діда Мороза, з’явилася як новорічний персонаж у січні 1937-го. На Галичину та Буковину він потрапив пізніше – коли на їхні землі прийшла Червона армія – у 1939 і 1940 роках:

“Золота доба” Діда Мороза настала після Другої світової – він вийшов за межі “дитячої” аудиторії. Відтоді в його мішку знайшлося місце для подарунків не лише дітям, але й дорослим”. 

Снігурка допомагала проводити комуністичні ранки для дітей та дорослих, тому працювала разом з Дідом Морозом. Образ придумали за п’єсою Олександра Островського “Снігуронька”, написаною 1873 року. В ній Снігурка – дочка Діда Мороза і Весни Красни. Оскільки у шоу-бізнесі Дідові не зручно б було працювати з малою дівчинкою, героїні дещо додали віку. І Снігурка вже була не як у казці дитиною, а дорослою тіткою, яка навіть могла пити шампанське. 

Снігурочка “подорослішала”. Поштівка, видавництво “Радянська Україна”, 1972 рік. Фото Станіслава Цалика

Звичайно, після довгого зіпсуття комуністами, Дід Мороз та Снігурка реабілітації більше не підлягають. Відтак, краще все ж святкувати Різдво та Новий рік зі Святим Миколаєм. Тим більше, що Дід Мороз персонаж хоч і літературний, але вигаданий, а Миколай – реальний святий, який жив на цемлі та чинив добро. 

Раніше “ВК” розповідав, що Святий Миколай або Микола Чудотворець, якого нині вшановує церква, є не лише тим, хто піклується про дітей та поширює добро, але й оборонцем дорослих у несправедливості та захисником правди. 

Варто нагадати, що цьогоріч з Днем Святого Миколая та Днем ЗСУ вітали водночас – коли святий вісник Різдва перевдягнувся у військову форму та бажає перемоги. Листівки, які створив штучний інтелект, українці охоче розсилали родичам та друзям.

Великий Київ у Google News

підписатися