Ім’я Чайковського в назві музакадемії є пропагандою російської імперської політики – Інститут нацпам’яті

Автор: Галина Ворона
17:29 01.12.2023

Присвоєння Київській консерваторії імені російського композитора Чайковського було втіленням русифікації – складової російської імперської політики, спрямованої на нав’язування використання російської мови, пропагування російської культури як вищих, порівняно з іншими національними мовами та культурами, витіснення з ужитку української мови, звуження українського культурного та інформаційного простору, Відтак подальше використання імені Чайковського є пропагандою російської імперської політики.

Ім’я Чайковського в назві музакадемії є пропагандою російської імперської політики – Інститут нацпам’яті
оренда квартири Київ

Як повідомляється на сайті Українського інституту національної пам’яті, такого висновку дійшла експертна комісія УІНП, дослідивши історію та правову бази використання імені російського композитора в назві Музичної академії.

Експерти визначили, що за походженням, творчістю, мовною і національною самоідентифікацією Петро Чайковський є російським композитором.

Присвоєння його імені попередниці Національної музичної академії України – Київській державній консерваторії – стало можливим лише внаслідок завоювання Росією України, знищення Української держави – Української Народної Республіки – та створення російської колоніальної адміністрації у формі владної вертикалі УСРР (далі УРСР).

У висновках експертизи відзначили, що Київська консерваторія (зараз — Національна музична академія України) зʼявилася лише за 20 років після смерті Чайковського, в 1913 році. Тому немає жодних підстав, щоб вважати, що композитор заснував академію.

Показово, що в 1880 р. П. І. Чайковський відмовився від запрошення очолити «музичні справи київського відділення”, — підкреслюють в Інституті нацпам’яті.

Ім’я П.І. Чайковського було присвоєно Ордена Леніна Київській державній консерваторії під час відзначення 100-річного ювілею композитора 9 травня 1940 р. згідно з рішенням Президії Верховної Ради УРСР. Історичного підґрунтя цьому не було.

Очевидно, що справжній мотив керівництва УРСР мав політичне підґрунтя: меморіалізація російського композитора в назві провідного музичного навчального закладу мала засвідчити як відданість Москві, так і визнання першості російської культури серед культур союзних республік”, — наголошують в Інституті національної пам’яті.

У 1995 році відбулась реорганізація Київської державної консерваторії в Національну музичну академію України. Однак ім’я Чайковського залишилось.

Ім’ям росіянина назвали провідні заклади культури та музичні події в росії. Тож наразі Чайковський є “чи не найвідомішим у світі російським композитором, а отже — символом російської культури та культурним маркером “русского міра”, підсумували в Інституті нацпам’яті.

Читайте також: Консерваторія без Чайковського: студенти і викладачі музакадемії провели мирну акцію на Майдані  

Нагадаємо, колектив консерваторії двічі відмовився прибирати з назви ім’я Чайковського, попри те що  студенти висловилися проти Чайковського у назві, а Мінкульт рекомендував позбутися імені Чайковського.

Великий Київ у Google News

підписатися