Як повідомляється на сайті Українського інституту національної пам’яті, такого висновку дійшла експертна комісія УІНП, дослідивши історію та правову бази використання імені російського композитора в назві Музичної академії.
Експерти визначили, що за походженням, творчістю, мовною і національною самоідентифікацією Петро Чайковський є російським композитором.
Присвоєння його імені попередниці Національної музичної академії України – Київській державній консерваторії – стало можливим лише внаслідок завоювання Росією України, знищення Української держави – Української Народної Республіки – та створення російської колоніальної адміністрації у формі владної вертикалі УСРР (далі УРСР).
У висновках експертизи відзначили, що Київська консерваторія (зараз — Національна музична академія України) зʼявилася лише за 20 років після смерті Чайковського, в 1913 році. Тому немає жодних підстав, щоб вважати, що композитор заснував академію.
Показово, що в 1880 р. П. І. Чайковський відмовився від запрошення очолити «музичні справи київського відділення”, — підкреслюють в Інституті нацпам’яті.
Ім’я П.І. Чайковського було присвоєно Ордена Леніна Київській державній консерваторії під час відзначення 100-річного ювілею композитора 9 травня 1940 р. згідно з рішенням Президії Верховної Ради УРСР. Історичного підґрунтя цьому не було.
Очевидно, що справжній мотив керівництва УРСР мав політичне підґрунтя: меморіалізація російського композитора в назві провідного музичного навчального закладу мала засвідчити як відданість Москві, так і визнання першості російської культури серед культур союзних республік”, — наголошують в Інституті національної пам’яті.
У 1995 році відбулась реорганізація Київської державної консерваторії в Національну музичну академію України. Однак ім’я Чайковського залишилось.
Ім’ям росіянина назвали провідні заклади культури та музичні події в росії. Тож наразі Чайковський є “чи не найвідомішим у світі російським композитором, а отже — символом російської культури та культурним маркером “русского міра”, підсумували в Інституті нацпам’яті.
Читайте також: Консерваторія без Чайковського: студенти і викладачі музакадемії провели мирну акцію на Майдані
Нагадаємо, колектив консерваторії двічі відмовився прибирати з назви ім’я Чайковського, попри те що студенти висловилися проти Чайковського у назві, а Мінкульт рекомендував позбутися імені Чайковського.