Про це розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів та директор компанії “Київхліб” Юрій Дученко. За його словами:
За його словами, борошно у собівартості хліба становить “приблизно 40%” і через здорожчання головного інгредієнту хліба у червні та липні основні виробники хліба в Україні працювали або в мінус, або в нуль.
“Ціни на борошно за останні кілька місяців зросли на 50% і продовжують збільшуватися. Якщо у квітні ми купували борошно по 10 тисяч за тонну, то зараз воно коштує вже 15 тисяч, а до листопада очікується ціна 16-16,2 тис.“, – пояснив він.
Юрій Дученко також зазначив, що дорожчає також інша сировина: цукор, соняшникова олія тощо з початку року підскочили на понад 20%. Крім того, зазначив він, зростають витрати на електроенергію, логістику, пакувальні матеріали тощо.
“Тому необхідно підвищувати ціни на хліб на 15-20%. Якщо цього не станеться, багато хлібозаводів можуть просто зупинитися і в країні почнуться перебої з хлібом. Вже зараз низка підприємств на межі зупинення, дехто переходить на роботу в одну зміну”, – розповів керівник “Київхлібу”.
На його думку, здорожчання борошна відбувається через обмежену пропозицію на вутрішньому ринку зерна другого класу, яке йде на борошно для хлібопекарської галузі. Причина, вважає менеджер, в тому, що багато продавців притримують зерно в очікуванні більш вигідних цін.
Читайте також: Відключення електроенергії додало проблем пекарям – ціни на хліб зростуть до 30%
Нагадаємо, восени у маркетах ціни зростуть щонайменше на 5%: що здорожчає першим.