Гриби можуть бути використані для будівництва будинків

Життя в будинку, що складається з грибків і бактерій, може здатися чимось в галузі наукової фантастики, але, згідно з новим дослідженням, дослідники стали на крок ближче до того, щоб втілити цю мрію в реальність.

Дослідницька група з Монтани виростила щільні, губчасті клубки міцелію — коренеподібної структури, яка з’єднує грибкові сітки під землею — як каркас для створення живого будівельного матеріалу, що самовідновлюється, пише CNN.

Можливість створення міцних конструкцій з живого матеріалу з’явиться ще через багато років. Однак це відкриття є важливим кроком на шляху до створення стійкої альтернативи цементу, що є речовиною в бетоні, сказала Челсі Хеверан, старший автор дослідження, опублікованого в журналі Cell Reports Physical Science.

За даними лондонського аналітичного центру Chatham House, щорічно виробляється понад 4 мільярди метричних тонн (4,4 мільярда тонн) цементу, що становить близько 8% світових викидів вуглекислого газу. Це означає, що якби виробництво цементу було країною, воно посідало б третє місце після Китаю та США з викидів у 2023 році.

Автори дослідження заселили бактерії, здатні виробляти карбонат кальцію — ту саму хімічну сполуку, що міститься в коралах, яєчній шкаралупі та вапняку — у грибний міцелій, який служив каркасом. Завдяки процесу, званому біомінералізацією, карбонат кальцію затвердів, перетворивши липкий, гнучкий міцелій на жорстку, костеподібну структуру.

За словами Авінаша Манджули-Басаванни, біоінженера, який не брав участі в дослідженні, перед тим як використовувати його для будівництва будинків, огорож або інших конструкцій, необхідно провести набагато більше випробувань, щоб знайти живий будівельний матеріал, здатний замінити цемент.