За менше як 30 км до Києва навесні 2022 року наблизилися окупанти з 76 дивізії ВДВ «Псковська», 98 дивізії ВДВ «Івано-Костромська», 106 дивізії ВДВ «Тульська», а також з двох бригад морської піхоти – 155-А ОМБР «Владивосток» та 40-А ОМБР «Камчатка».
«За нашими підрахунками в боях за селище Мощун наші військові знищили більше сотні бійців цих елітних підрозділів. Серед них – троє Героїв Росії, які отримали це звання посмертно. А найбільших втрат зазнав 341-й парашутно-десантний полк із Костроми. Пройде тиждень і залишки Костромського полку в останніх числах березня втечуть із Київщини, Чернігівщини та Сумщини. За знімками нам вдалося виявити близько трьох десятків різної російської військової, інженерної техніки, і значна частина належить саме 331-му полку – десантникам із Костроми», – розповідають у розслідуванні.
Втікаючи, костромські десантники покинули рідкісні зразки російського воєнторгу. Як машину з комплексу розвідки та управління повітряної оборони з секретним модулем Барнаул-Т.
Дорогою бігти не мали як, тому перепливали річку Ірпінь. Єдиний нюанс – понтон, який вони до того встановили, змило водою. Природа служила на користь українцям, в річці піднявся рівень води та зруйнував ворогам переправу.
«Дехто почав розбрідатися по лісам, хтось просто в березні переходив вбрід річку. Отак москалі тікали – голими, голими тікали. Потопилися. І патрони покидали», – розповіли українські військові, які нагнали ворогів.
На березі залишився увесь одяг, каски, а зброю потопили в річці. А коли ЗСУ зайшли в Мощун, побачили цілий склад одягу та шоломів російських десантників.
«Все село в лахах», – прокоментували українські захисники.
Ще за кілька років до повномасштабного вторгнення російські медіа повідомляли, що костромські полки озброєні кращою в країні зброєю, з 1976 року вони брали участь у парадах перемоги на Красній площі.
Але у 2022 році після участі у повномасштабній агресії проти України вперше за багаторічну історію костромського полку не було на Красній площі. Щонайменше 12 десантників, які брали участь на попередніх парадах у Москві були знищені у битві за Мощун, щонайменше 6 знищених на Київщині представників полку воювали у Сирії.
«Костромські десантники були тими, які «заблукали на навчаннях» на Донбасі у 2014 році. Вони потрапили в полон неподалік Іловайська вкінці серпня 2014 року. Це був той полк, який тоді перейшов український кордон і атакував українські війська під час іловайської операції. А ще – брали участь у так званій миротворчій операції у Казахстані під час тамтешніх антиурядових заворушень у січні 2022 року».
Раніше “ВК” розповідав про жительку знищеного вщерть Мощуна, яка залишилась одна на все село, коли всі евакуювалися.