ФБР: COVID-19 витік із лабораторії в Ухані. Китайці: “джерела вірусу по всьому світу”

Автор: Ольга Даниленко
19:23 01.03.2023

Директор ФБР Крістофер Рей заявив, що США вважають, що причиною пандемії COVID-19 став витік із лабораторії в китайському Ухані у 2021 році. Він додав, що Китай робить усе можливе, щоб заплутати розслідування. Китай у відповідь у походженні COVID-19 звинуватив США та кажуть про “джерела вірусу по всьому світу”.

ФБР: COVID-19 витік із лабораторії в Ухані. Китайці: “джерела вірусу по всьому світу” Фото: ілюстративне
Світлодіодне освітлення

Про “витік” COVID-19 з лабораторії в Ухані повідомило Федеральне бюро розслідувань у Twitter.

Директор Рей підтвердив, що за оцінкою Бюро причиною пандемії COVID-19, ймовірно, став інцидент у лабораторії в Ухані, Китай”, – йдеться у повідомленні.

Також, 28 лютого директор ФБР Крістофер Рей в інтерв’ю американським журналістам Fox News заявив, що ФБР “уже давно” розглядає саме такий варіант, а китайська влада перешкоджає розслідуванню.

ФБР уже давно оцінює, що походження пандемії, найімовірніше, пов’язане з потенційним лабораторним інцидентом в Ухані… Китайський уряд, як мені здається, робить усе можливе, щоб спробувати перешкодити й заплутати роботу тут, роботу, яку ми робимо, роботу, яку уряд США та близькі іноземні партнери роблять. І це сумно для всіх”, – сказав він.

Додамо, 26 лютого у Міністерстві енергетики США також назвали витік із китайської лабораторії найбільш імовірною причиною спалаху пандемії COVID-19 у світі – вірус, найімовірніше, поширився через нещасний випадок у китайській лабораторії.

У відповідь на заяви США, Міністерство закордонних справ Китаю звинуватило розвідувальне співтовариство США у “вигадуванні історій”. А також натякнуло на інші джерела походження COVID-19.

Наразі все більше і більше підказок від міжнародної наукової спільноти вказують на походження вірусу з джерел по всьому світу. Багато хто порушив питання та занепокоєння щодо біологічних військових баз США у Форт-Детріку та по всьому світу. США повинні співпрацювати з ВООЗ, щоб якнайшвидше запросити експертів з усього світу до США для вивчення походження та своєчасно, відкрито та прозоро ділитися результатами дослідження з міжнародним співтовариством”, – наголосила речниця МЗС Китаю Мао Нін.

Вона додала, що Китай рішуче виступає проти будь-якої форми “політичного маніпулювання проблемою визначення походження” COVID-19. А розвідувальне співтовариство США звинуватила у “вигадуванні історій”, заявивши, що до його висновків є мало довіри.

Пошуки причин виникнення COVID-19

Досі світ не знає точно, як з’явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2.

Однак, два роки поспіль, людей, які мали сумніви щодо природного походження COVID-19 публічно висміювали, називали маргіналами і конспірологами. Назва “уханській вірус” викликала обурення й незадоволення комуністичної партії Китаю, її об’явили расистською та вивели із вживання. Вірус стали називати COVID-19, “Корона”, офіційно – Sars-CoV-2.

Наукові видання відмовлялися друкувати статті тих, хто сумнівався у неприродньому походженні вірусу. Facebook зносив пости кожного, хто писав про виток вірусу з китайської лабораторії.

Природна версія походження COVID-19: кажан – проміжна тварина – людина. Проміжна тварина, з якої вірус “перескочив” на людину досі не встановлена. Версія з панголіном також була відкинута.  

У 2021 році Всесвітня організація охорони здоров’я направила кілька місій до Уханя, де вірус COVID-19 виявили вперше.

Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус заявляв, що усі “гіпотези залишаються відкритими”, тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Однак, у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від тварини до людини.

У травні 2021 року дискусія про походження вірусу пожвавилася. Зокрема колишній головний епідеміолог США й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенські були не впевнені у природному походженні коронавірусу.

Загальномедичний авторитетний журнал The Lancet розпустив групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханя.

Восени 2021 року ВООЗ розпочало нове розслідування щодо походження коронавірусу. Тоді Інститут вірусології Уханя не надав місії ВООЗ свої лабораторні журнали та свою базу даних. Однак, у своєму висновку, місія ВООЗ відкинула версію про виток COVID-19  з китайської лабораторії.   

Нагадаємо, на початок січня в Україні не було виявлено нового штампу коронавірусу Omicron XBB.1.5.  Однак, наприкінці лютого у Києві суттєво зріс рівень захворюваності на COVID-19.  

 

Великий Київ у Google News

підписатися