Електронні трудові книжки: особливості та ризики нової системи

Автор: Марія Супрун
13:07 13.02

В Україні почали скасовувати паперові трудові книжки та переходити на електронний формат. Віднині починається п’ятирічний перехідний період, протягом якого Пенсійний фонд має включити до Державного реєстру усі відомості про трудову діяльність працівників. В цей період ще можна буде користуватися старими паперовими трудовими книжками.

Електронні трудові книжки: особливості та ризики нової системи

Про особливості та ризики нової системи написав голова постійної комісії Київради з питань екологічної політики Костянтин Яловий.

На думку законодавців, електронні трудові мають спростити доступ до інформації про стаж працівників, а також запровадити автоматичне призначення пенсій чи соціальних виплат без особистого звернення людини. Серед переваг називають неможливість загубити чи пошкодити книжку та фальсифікувати дані.

Але експерти попереджають, що нова система не є досконалою і передбачає певні ризики для працівників, а саме:

  • Як показує досвід, державні електронні системи не надто надійно захищені від кібератак.
  • Також існує велика ймовірність шахрайських дій або банальних помилок при оцифруванні даних.
  • Ще одною небезпекою є встановлення монополії Пенсійного фонду на володіння персональними даними громадян, адже в електронному реєстрі буде зібрана детальна інформація про більшість українців.
  • До того ж такий об’єм даних вже належить до питань національної безпеки та потребує відповідного захисту, що не передбачено у законі.
  • Не всі мають рівний доступ до інтернету та навички користуватися цифровими технологіями. Це означає, що про неправильне нарахування трудового стажу більшість громадян дізнається вже по факту.
  • Наразі не зрозуміло, наскільки складно буде виправити помилки в електронному реєстрі.

Тож, з одного боку, диджиталізація трудових книжок – процес актуальний і необхідний. З іншого, як це часто у нас трапляється, нововведення передбачають переважно інтереси держави. Будемо сподіватися, що за час 5-річного перехідного періоду, закон буде вдосконалений і врахує усі можливі ризики та максимально захистить інтереси громадян“, – зазначив Яловий.

Нагадаємо, Рада ухвалила запровадження електронних трудових книжок – що змінить закон.

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...