Як повідомляється на Facebook-сторінці міністерства, обмеження доступу пов’язана з роботою на території Києво-Печерської лаври комісії, що перевіряє наявність, умови зберігання та стан збереженості культурних цінностей, що передавалися з Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” до Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічому монастирю) Української православної церкви, афільованої з московським патріархатом.
Цю комісію створили згідно з наказом МКІП. До неї входять представники Мінкульту, Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, Національного науково-дослідного реставраційного центру України, Інституту археології Нацакадемії наук України, Нацполіції в м. Києві, Служби безпеки України.
До 15 травня 2023 року комісія має здійснити перевірку та підготувати відповідну довідку.
Нагадаємо, Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) має піти з Києво-Печерської лаври до 29 березня.
Читайте також: РПЦ окупувала Києво-Печерську лавру у XVII столітті – ПЦУ повертає своє по праву
Нагадаємо, договір користування Києво-Печерською Лаврою розривається з 29 березня 2023 року. Це стосується усіх приміщень, які орендує УПЦ в Лаврі. Сьогодні УПЦ заявила, що їхнім священниками заборонили відвідувати Лаврські печери.
Як повідомляв “ВК”, з 2023 року УПЦ МП втратила можливість проводити богослужіння у Верхній лаврі – Успенському соборі та Трапезній церкві. До кінця 2022 року вони перебували у погодинній оренді УПЦ МП, проте держава не продовжила договір користування.
1 січня представників Московського патріархату не пустили до Верхньої лаври, а Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври повернули державі.
Тоді анонсували перевірку дотримання пам’яткоохоронного законодавства на території Києво-Печерської та Почаївської лаври, де останні роки відбувалось самовільне будівництво представниками Московського патріархату.
Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній вперше провів богослужіння у січні 2023 року з нагоди Різдва Христового в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.